Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün Gazze’de sınır kapısında yardım kamyonlarının girişi sırasında 100’ün üstünde insanın öldüğünü belirterek BM’nin 1 haftadır Gazze’ye yardım gönderemediğini açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, dün Gazze’de yardım kamyonların etrafına toplanan sivillere İsrail askerleri tarafından ateş açıldığını ve 100’den fazla kişinin öldüğünü duyurmuştu. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) dün yaptığı açıklamada, Gazze’de yardım kamyonlarının sınır kapısından girişi sırasında yaşanan izdihamda ‘onlarca Gazzelinin kamyonların ezmesi sonucu hayatını kaybettiğini’ ifade etmişti. BM Genel Sekreteri Guterres konuyla ilgili, “Perşembe günü Gazze'de 100'den fazla kişinin yardım ararken öldüğü veya yaralandığı bildirilen olayı kınıyorum. BM'nin bir haftadan uzun süredir yardım ulaştıramadığı kuzeydekiler de dahil olmak üzere, Gazze'deki çaresiz sivillerin acil yardıma ihtiyacı var” dedi.

“CEHENNEMDE BİR GÜN DAHA”

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Gazze’de son 5 ayda 30 bin Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirterek yaşanan olay hakkında, “Cehennemden bir gün daha. Gazze'de 30 bin Filistinlinin öldürüldüğü benzeri görülmemiş bir ölü sayısına ulaşılırken, bir konvoydan hayat kurtaran insani yardımı çaresizce almaya çalışırken 100 kişinin öldüğü ve 700 kişinin de yaralandığı bildiriliyor. Bu dağıtımda ne UNRWA ne de başka bir BM kurumu yer almadı. Bu çılgınlık ne zaman bitecek?” dedi. Lazzarini ayrıca geçen hafta yaptığı açıklamada UNRWA’nın Gazze’ye en son 23 Ocak’ta gıda yardımı ulaştırabildiğini açıklamıştı.

Editör: Habererk Haber Merkezi