Günboyu'na özel açıklamalarda bulunan ekonomist Evren Devrim Zelyut, BİST için hedef seviyeleri okuyucuları ile paylaştı.

“"Dün finansal piyasalar için önemli gelişme Amerika’dan geldi, Merkez Bankası tutanakları açıkladı. Buna göre bankanın faizleri daha uzun süre yüksek tutacağı anlaşıldı.

Tutanaklarda neredeyse tüm yetkililerin toplantıda tüm faiz oranlarını 25 bas puan artırmanın uygun olduğu konusunda hem fikir olduğunu gördük. Birkaç üye ise 50 baz puanlık büyük artıştan yana olduğunu belirtti. Bunun tabii ki Türkiye’de hem dolara hem de borsaya etkisi olacak. Kurda kontrollü bir gidiş ama neticede dışarıdaki hava dolar açısından bozuyor. 

Önümüzdeki dönemde kurun kontrolü daha da zorlaşacak. Dönüp hisselere baktığımızda da yabancıların az da olsa payı var ve bu Borsa İstanbul üzerinde bir satış baskısı getirecek türden bir haber. Günün seviyesine baktığımızda ise borsada 5 bin seviyesinin yeniden önem kazandığını görüyoruz. Burada 5 binin altına geçişler 4.700’e doğru geri çekilmeleri karşımıza getirebilir.

5 binin üzerinde kalırsak da 5. 150’yi aşmayı çalışacağız. Burayı aşabilirsek de 5. 300’e doğru bir hareket görülebilir. Bugün yine önemli bir kavşak noktasındayız. Yatırımcıların 5 bini çok dikkatli bir şekilde takip etmesi lazım.

Aynı zamanda bilanço sezonunu yaşıyoruz. Ne yazık ki deprem felaketi nedeniyle biraz daha göz ardı etmek zorunda kaldık. Temeli sağlam kağıtlarda pozisyonların açılmasının, destek notlarının alınmasının ve borsaya uzun vadeli bakışın faydalı olacağını düşünüyorum.

Borsa önemli bir stres kaynağı vardı. Seçimler yapılacak mı? Ertelenecek mi? Bunun da ortadan kalktığını gördük. O nedenle uzun vadede borsanın alternatifi yok. Seçim öncesi yabancı girişlerinin artacağını değerlendiriyorum. Bir kez daha altını çizeyim. İyi şirketlerde pozisyon açanların uzun vadede çok ama çok kazanacağını düşünüyorum."

Editör: Habererk Haber Merkezi