Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anket sonuçlarının kendisine sunulmasının ardından büyük bir kesimi oluşturan kararsızların iknasına yönelik çalışma başlatılması talimatı verdiği ve reform çalışmalarının hızlandırılmasını istediği belirtildi.

Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre, AKP Genel Merkezi'nin yaptırdığı bir ankette iktidar partisinin oyu yüzde 30’a düştüğü bildirildi.

Halkın nabzını tutmak için kamuoyu anketlerine son derece önem vermesiyle bilinen iktidar partisi AKP, özel olarak yaptırılan bir anketin sonuçlarının ardından alarm durumuna geçti. İktidar partisini endişelendiren sonuçlar arasında oylardaki düşüşün yanında kararsız seçmen kitlesindeki yükselişin yüzde 30'a yaklaşması da yer alıyor.

Ankette AKP'nin oyu yüzde 30 çıkarken, Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'nin ise yüzde 6'ya kadar gerilediği görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anket sonuçlarının ardından kararsız seçmenlerin iknası için bir çalışma yapılması talimatını verdiği, diğer yandan ise reform adımlarının hızlandırılmasını istediği ifade edildi.

Bilgilere göre, söz konusu sonuçlar nedeniyle parti çevrelerinde bir tedirginlik yaşanırken, bazı partililerin "ittifak alanımızın daralması bu sonuçları doğurdu" şeklinde yorumlarda bulunduğu belirtildi. İktidar partisinde kararsız seçmen kitlesinin başka partilere yönelme ihtimali de değerlendirilen konular arasında bulunuyor.

Partili bir yetkili ise, "İktidarımız karşısında toplumsal muhalefetin hiç olmadığı kadar büyüdüğünü görüyoruz. Bunun ana nedeni ekonomi. Sonuçlar kabinede ve parti yönetiminde değişiklikleri getirecektir. Karasızların büyük bir çoğunluğu bizden kopma. Onları tekrar kazanma mecburiyetimiz var." şeklinde değerlendirmede bulundu.