merika’nın Pensilvanya eyaletinde milyonda bir ihtimale dayanan bir olay gerçekleşti. Independent Türkçe’de yer alan habere göre Yaklaşık 50 yıldır kuş gözlemciliği yapan 69 yaşındaki Jamie Hill, yarı kırmızı yarı beyaz kuşun sıradışı görünümüne geçen hafta Erie kenti dışında yer alan Warren Belediyesi'ndeki bir ağaçta rastladı. Hill, USA Today'e verdiği demeçte, "Hayatta bir kez yaşanılacak deneyimlerden biriydi" dedi.

DİŞİ VE ERKEKLERİN TÜYLERİ FARKLI 

Erkek bayağı kardinalin parlak kırmızı, dişilerinse bronz renkli tüyleri var.

Bu kuşsa ikisine de sahip. Son derece nadir görülen bu olay "ikili ginandromorfizm" olarak biliniyor. Tüm vücutları biyolojik anlamda ortadan ikiye bölündüğü için teorik olarak hem erkek hem de dişiyle çiftleşerek üreme sağlayabilen ikili ginandromorflar, erkek ve dişi cinsel üreme organlarına bütünüyle veya kısmen sahip olan hermafroditlerden farklı.

Hill'in keşfi, bir aile dostunun Grand Valley yakınlarındaki yem kaplarından birine garip görünüşlü bir kuşun geldiği uyarısında bulunmasıyla başlamış.

Dostunun pencereden çektiği fotoğrafı cep telefonuna göndermesiyle hızla bölgeye giden Hill, kuş gelene kadar bir saat bekledikten sonra 50 civarında fotoğraf çekmiş.

DİĞER HAYVANLARDA DA RASTLANDI 

Keşfini 20 Şubat'ta Erie Kuş Gözlemevi blog'unda paylaşan Hill, yazısında şu ifadelere yer verdi:

Hemen anladım... gerçekten de bu, çok nadir görülen ikili ginandromorf kardinal kuşuydu. Kuşun sol yanında işler bir yumurtalık ve sağ yanında da işler tek bir testis olmalı. 48 yıldır kuşları gözlemliyorum... Hayatta bir kez yaşanacak, milyonda bir ihtimalli bir karşılaşmaydı.

BBC'nin haberine göre 1752'de İngiltere Kraliyet Cemiyeti'ne sunulan, ortadan ayrılmış iki farklı renge sahip benzersiz bir ıstakoz, ikili ginandromorflara dair ilk bilimsel kayıt.