Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “2015-2022 yılları arasında Antalya'da yabancılara satılan konut sayısı nedir? 2015-2022 yılları arasında Antalya'da yabancılara satılan konut yıllara ve ilçelere göre dağılımı nedir? 2015-2022 yılları arasında Antalya'da yabancılara satılan konutları alanların uyrukları nedir” diye sordu.

İLK SIRADA ALANYA 

Murat Kurum, 2015-2022 arasında 46 bin 663 konut veya işyeri yabancı kişilere satıldığı yanıtını verdi. İlçe olarak en çok satış, 2 bin 275 konut veya işyeri ile Alanya oldu. Alanya’yı, Konyaaltı, Muratpaşa, Manavgat, Kepez takip etti.

BAKAN KURUM KONUYLA İLGİLİ ŞU AÇIKLAMAYI YAPTI:

"Antalya’da ve ülke genelinde ev fiyatlarının astronomik artışı nedeniyle kiralarda gelir seviyesinin üzerinde artmaktadır. Antalya gibi yabancılarında talep ettiği bir şehirde ise ne yazık ki ev kiraları ortalama maaşların çok üzerindedir. Memurların tayin dönemi, üniversite öğrencilerinin kayıt sonrası barınması için ve yeni evlenen çiftlerin yuva kurması için bütçelerine uygun kiralık ev bulmak neredeyse artık imkânsız bir hal almıştır. Vatandaşın en doğal barınma hakkını dahi sağlayamayan AKP iktidarı durumun vahametinin farkında değildir, halktan ve sorunlarından uzaktadır. Vatandaşın konut sorununu Beştepe’deki bin odalı saraydan, kupon arazi dökümü çıkartarak yapamazsınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Antalya’dan ev alan Sudan ve Dominik vatandaşı kadar alım gücü yoksa bu utanç AKP’nindir.”
 

Editör: Habererk Haber Merkezi