Bunca zamandır hangi yiyecekler buzdolabına koyulmalı, hangileri koyulmamalı yanlış biliyormuşuz. Buzdolabınıza asla koymamanız gereken yiyecekler açıklandı. Aldığımız pek çok meyve ve sebze ya buzdolabında ya da serin bir yerde muhafaza edilmeli. Ama asla buzdolabına girmemesi gereken yiyecekler açıklandı. Gıda uzmanlarına göre buzdolabına girmemesi gereken yiyecekleri buzdolabına koymak ile sağlığınızı tehlikeye atmış oluyorsunuz.

İşte o yiyecekler;

DOMATES

Domates buzdolabında saklanmaz. Domatesin en iyi tüketilme şekli taze taze olmalıdır. Olgun domatesler bir kâse suya batırılarak muhafaza edilebilir. Ayrıca domatesler harmanlanıp, tazeliğini gizlemek için hava almayan bir kaba konabilir ve daha sonra sos yapımında kullanılmak üzere buzdolabında saklanabilir.

MUZ

Soğutulduğunda, kabuklar sadece kahverengileşmekle kalmaz, olgunlaşma sürecini de yavaşlatır, tatlarını değiştirir ve kabuğun içindeki doku ıslanır.

KAYISI

Tüm meyveler buzdolabında saklanmaz. Bunlardan biri de kayısıdır. Kayısı diğer çekirdekli meyveler gibi oda sıcaklığında daha çabuk olgunlaşır. Ancak olgunlaştıktan sonra buzdolabında daha uzun süre saklanabilirler. Dahası, buzdolabında lezzetlerini ve dokularını kaybedebilirler. Tercihen mutfak tezgahında, yemek masasında, meyve sepetinde, kilerde veya kuru ve havadar bir yerde muhafaza edilmelidir.

SARIMSAK

Sarımsak buzdolabında muhafaza edilmez. Buzdolabı sarımsakların doğru lezzetlerini kaybetmelerine ve korkunç bir kokuya sahip olmalarına neden olacaktır.

BAL

Bal, rafta sonsuza kadar sorunsuz kalabilir. Buzdolabında saklandığında kristalleşir ve neredeyse yenmez hale gelir. Balın güzel dokusunun tadını çıkarmak için doğru şekilde saklanmalı ve buzdolabından uzak tutulmalıdır.

AVOKADO

Avokado satın aldığınızda çoğu zaman tam olarak olgunlaşmazlar. Onları olgunlaştırmak için buzdolabında değil oda sıcaklığında saklamanız gerekir. Olgunlaşması iki ila dört gün sürer, bu nedenle bunları tercihen tezgâhta bırakın. Olgunlaştıktan sonra buzdolabı onları 7 güne kadar saklayabilir.

SOĞAN

Soğanlar ister kesilmiş ister kesilmemiş olsun, buzdolabına yada derin dondurucuya / buzluğa kesinlikle girmez. Soğanların kuru ve taze kalması için havaya ihtiyacı vardır. Kilerde veya tezgâhta saklanmalıdırlar. Nem ve gaz soğan için iyi değildir. Yaşlanma sürecini hızlandıracak ve hızla kötüleşmelerine neden olacaktır. Kesildikten sonra, bozulmadan önce birkaç saat sürebilirler. Ancak buzdolabında saklanmamalıdırlar yoksa buzdolabının nemini emerler ve tüm lezzetlerini kaybederler.

TAZE YEŞİLLİKLER

Taze yeşillikleri doğru bir şekilde saklamak için gevşek bir çuvala koymak gerekir. Naylon poşetlerde saklamak için uygun değildir. Buzdolabına konmaları gerekiyorsa, tamamen nemli kâğıt havlularla kaplanmalıdır. Kuru otlar, oksijeni dışarıda tutmak için en iyi şekilde hava geçirmez bir kapta, kilitli torbada veya sıkı bir kavanozda saklanır.

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı