Candaş Tolga Işık'ın sunuculuğunu üstlendiği YouTube kanalı Kafa TV, konuğu olarak akademisyen ve jeolog Celal Şengör'ü ağırladı. Programda, Celal Şengör, Karadeniz bölgesine dikkat çekerek "sonunda patlayacak" şeklindeki açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar kısa sürede sosyal medyada büyük ilgi gördü ve birçok kişi "Karadeniz patlar mı?" sorusunu sormaya başladı.

Celal Şengör konuyla ilgili yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Karadeniz'in olacağı gibi sonunda bu gazlar püskürmeye başlıyor. Karadeniz sonunda patlayacak. Basbayağı. Çünkü içerisinde gazlar var. Bu gazlar giderek artıyor. Bunlar gazoz gibi yüzeye çıkacak sonunda Karadeniz'in 60 km çevresinde yaşayan oksijen soluyan hiçbir canlı kalmayacak.”

Candaş Tolga Işık’ın “Bunu kimse bilmiyor mu hocam?” sorusuna “Herkes biliyor. Yani biliyor tabi yani bunu biraz mürekkep yalamış coğrafya okumuş herkes bilir” yanıtını veren Celal Şengör, “Oralarda yerleşim kurulması çok yanlış değil mi?” sorusuna ise “Kardeşim İstanbul orda şaka mı ediyorsun? İstanbul orda ya. Varna orda. Odessa orda. Sohum'i orda” karşılığını verdi.

Ne zaman patlayacak sorusuna, “Geçen 100 yıldan beri 200 küsür metreden 180 metreye falan indi. Oksijenli kısım giderek azalıyor.” diyen Şengör, “Ne zaman patlar bu Karadeniz sorusuna, "Onu bilmiyorum. Ben onu incelemedim. Birkaç yüzyıl sonra patlayabilir.” yanıtını verdi.

Editör: Habererk Haber Merkezi