Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerine Millet İttifakı ile birlikte katılan CHP'de milletvekilliği başvuru süresi sona erdi. Bu seçimlerde CHP'ye rekor düzeyde başvuru olduğu bildirildi. Bir önceki seçimde 1500 civarında başvuru alan CHP'de, bu seçimlerde başvuru sayısında 3 bin 500’ü geçti.

3 seçim bölgesi bulunan Ankara’da CHP'ye milletvekilliği için 400’e yakın kişi aday adaylığı başvurusu yaptı. Başvurularda mevcut milletvekillerinden Gamze Taşcıer, Levent Gök, Ali Haydar Hakverdi, Nihat Yeşil, Tekin Bingöl, Yıldırım Kaya, Murat Emir gibi isimlerin bulunması dikkat çekti. Bu dönemde Meclis’te yer almayan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın ise yeni dönem için aday adaylığı başvurusu yaptığı öğrenildi. 

Ankara milletvekilliği için başvuranlar arasında ayrıca; Eski CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, CHP Spor Kurulu Başkanı Kenan Nuhut, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Ersen Özsoy, CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Aysun Palalı Köktaş, TRT sanatçısı Elif Doğan, Emekli Tümgeneral Sadık Çelikörs, eski Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel  aday adayı oldu. Öte yandan 17 yıldan bu yana Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı yönetim kurulu başkanlığını yapan Erdal Atıcı da Muğla milletvekili aday adaylığı için başvuranlar arasında yer aldı.

GEZİ OLAYLARINDAKİ İMAM DA CHP'DEN ADAY

Gezi olaylarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Camide bira içtiler” iddiasını yalanlayan müezzin Fuat Yıldırım da CHP’den milletvekili aday adayı oldu. Yıldırım, Gezi Direnişi sırasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği yanıtla tanınıyor. Erdoğan, Gezi Direnişi sürerken, “Ayakkabılarla Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’ne gireceksiniz, orada içeceksiniz” demişti. Cami’nin o dönemki müezzini Fuat Yıldırım Erdoğan’a, “Ben din adamıyım, yalan söyleyemem. Burada içki içilmedi. Polis gazından kaçanlar camiye sığındı” sözleriyle yanıt vermişti. 

Editör: Yadigar Hanım