CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, 2022 yılının Ocak-Temmuz döneminde 110,5 milyon doları arsa ve arazileri kapsamak üzere toplam 162 milyon dolarlık özelleştirme yapıldığını belirterek, buna rağmen Hazine'nin kasasının boş olduğunu, iktidarın giderayak ültekiy talan ettiğini savundu.

Ocak-temmuz 2022 döneminde 162 milyon dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi. Özelleştirmeden elde edilen gelirin 110,5 milyon dolarını arsa ve arazi satışından gelenler oluşturdu. AKP iktidarında toplam 4,1 milyar dolarlık arsa ve arazi satıldı. 7 aylık süreçte yapılan özelleştirme rakamlarını ortaya çıkaran CHP Milletvekili Bulut, iktidarı özelleştirme adı altında emlakçılığa soyunmakla suçladı.

Bulut, AKP iktidarının, “KİT’lerin bütçe üzerindeki baskısının azaltılması” ve “Rekabete dayalı piyasa ekonomisinin oluşturulması” gerekçeleri ile savunulan özelleştirmeyi arsa-arazi satışına dönüştürdüğünü vurguladı.

HAZİNENİN KASASI BOŞ

AK Parti iktidarının özelleştirme adı altında ‘Babalar gibi satıyoruz’ diyerek toplam 62,9 milyar dolarlık özelleştirme yaptığına dikkat çeken Bulut, "Bu satışın 4,1 milyar dolarlık kısmını arsa-arazi satışları oluşturdu. Merkez Bankası’nın eksi rezervlerinden de anlaşılacağı üzere bu para çarçur edildi. AKP döneminde 39 milyar dolarlık hisse, 17,3 milyar dolarlık işletme/tesis, 651 milyon dolarlık otel/sosyal tesis, 708 milyon dolarlık varlık satışı yapıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan devirlerin tutarı ise 1,1 milyar dolar oldu” dedi.

AKP’nin fabrika, liman, sanayi tesisler, termik santraller ve maden işletmeleri başta olmak üzere yurttaşın alın teri ile yapılan her şeyi yok pahasına sattığı kaydeden Bulut, “Yetmedi derelerin, akarsuların suyunu, ormanlardaki ağaçları hatta plajdaki kumu bile sattılar. Elde avuçta satacak bir şey kalmayınca arazilere, arsalara göz diktiler. Özelleştirme, bağlamından koparılarak kamuya ait arsa ve arazilerin satışına dönüştü. Buna rağmen Hazine’nin kasası bomboş. Giderayak ülkeyi talan ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım