Kaan ULU/ANKARA, (DHA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "Kişi başına düşen milli gelirimiz her geçen gün azalıyor. Toplumun çok önemli bir kesimi derin bir yoksullukla karşı karşıya; bu hayat pahalılığı ve enflasyonun altında eziliyor. 'Altta kalanın canı çıksın', artık söyledikleri bu" dedi.
CHP'li Muharrem Erkek, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Erkek, ülkenin her yerinden adaletsizlik saçıldığını belirterek, "Eğitime bakın; eğitimde fırsat adaletini tamamen yok ettiler. Birçok öğrenci internete, kitaplara, önemli kaynaklara ulaşamıyor. Birçok çocuk okula giderken annesi babası onun beslenme çantasına temel gıda maddelerini koyamıyor. Biz maalesef okullarda açlıktan bayılan çocuklar gördük. Eğitimde fırsat adaletini tamamen yok ettiler. Sağlıkta da adaleti tamamen yok ettiler. Artık 'Beni Türk hekimlerine emanet edin' diyemiyoruz. Çünkü Türk hekimleri maalesef yurt dışına gidiyorlar; Kanada'ya, Amerika'ya, Almanya'ya gidiyorlar. 'Sağlık kuyruklarını bitirdik' dediler ama kuyruğa giremiyor insanlar, doktor bulamıyorlar. İlaç kuyruğuna dahi giremiyorlar, çünkü ilaç yok. İşte getirdikleri nokta bu. Her alanda büyük adaletsizlikler" dedi.
'MİLLİ GELİRİMİZ HER GEÇEN GÜN AZALIYOR'
Erkek, 85 milyonun her geçen gün yoksullaştığını söyleyerek, "Kişi başına düşen milli gelirimiz her geçen gün azalıyor. Toplumun çok önemli bir kesimi derin bir yoksullukla karşı karşıya; bu hayat pahalılığı ve enflasyonun altında eziliyor. 'Altta kalanın canı çıksın', artık söyledikleri bu. Mahkemelerde de adalet kayboldu. Memlekette toplumun yüzde 70'i mahkemeye düştüğünde, herhangi bir davanın tarafı olduğunda adaletin tecelli edeceğine maalesef inanmıyor. Yüzde 70 adalete güvenini kaybetmiş. Bu ne demektir; işte bir rejim, halkın artık adalete inanmadığı bir noktaya gelmişse o rejim mahkum olmuştur. Ülkemizin yaşadığı da budur. Çünkü halk adalete inanmıyor. Ve bu ucube sistem mahkum oldu. Bu ucube sistem adaleti yok etti. Kadın cinayetleri 2022 yılının adaletsizlik envanteri içinde; 2022 yılında 304 kadın cinayeti faili belli, 245 şüpheli kadın ölümü toplam 579 kadın cinayetiyle karşı karşıyayız. Ve bu öldürülen kadınların yüzde 54'ü anne. İşte bu ucube sistemin her alanda yarattığı adaletsizlik, tablo bu" ifadelerini kullandı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha