10 Ocak tarihinde CHP çok sayıda adayını açıkladı. Büyükşehir adaylarıyla ilgili nasıl davranılacağı merak konusuydu. Zira Ekrem Bey dışındaki büyükşehir belediye başkanlarının hepsi kurultayda Kemal Beyi desteklemişti. Hatta kurultaya Adana’dan getirilen belediye işçileri Özgür Beyi yuhalamış, konuşmasını sürdüremez hale getirmişlerdi. Özgür Bey bunun üzerine kürsüden Zeydan Beye seslenerek amigoların susturulmasını rica etmişti. Bu gerçekliğe rağmen doğru olan yapıldı ve anketlerde yüksek çıkan belediye başkanları aday gösterildi.

Özgür Beyin kendisini destekleyenleri aday yapmayıp Kemal Beyi destekleyenleri aday yapması eleştiriliyor. CHP, genel seçimlerde %25,6 oy aldı. Bu rakama dört küçük partinin oyu da dahil. Kemal Bey cumhurbaşkanı olduğu için CHP’ ye kayan seçmenler var.

CHP, 2019 senesinde yapılan yerel seçimlerde %28,5 oy aldı. Bu seçimlerde Özgür Bey bu oranlardan fazla oy alırsa, başarılı kabul edilir ve liderliği tartışmaya açılmaz. Eğer bu iki oran arasında kalırsa tartışma başlatılsa dahi muhalifler sonuç alamaz. Ama CHP %25,6’dan az oy alırsa ki bu büyük olasılıkla İstanbul’un da kaybedildiği anlamına gelir, Özgür Bey genel başkanlığını sürdüremez.

Kemal Beyde, büyük olasılıkla Ekrem Beyde sahalara inerek değişim sürecini başlatırlar. Mevcut delegelere Özgür Beyden ziyade Kemal Bey ve Ekrem Bey hakim. Yani özetle, Özgür Beyin oy kaybına tahammülü yok. Risk almamalı. Vatandaşın karşısına en güçlü aday kimse onunla çıkmalı.

Türkiye genelinde iki istisna dışında doğru olan yapıldı. Çanakkale’de geçen seçimleri rekor oyla kazanan ve çok sevilen genç ve dinamik başkanın yerine Muharrem Erkek aday gösterildi. Seçime kadar Kemal Beyin yanında yer alan, seçimler kazanılsa en önemli mevkilere gelecek olan, yapılan bütün yanlışlarda pay sahibi olan ekip seçimden sonra Ekrem Beyin yanında saf tutarak değişim sürecini başlatmıştı.

Bu ekibin üyeleri, ‘’Asıl değiştirilmesi gereken sizsiniz.’’ eleştirileri ayyuka çıkınca ‘’Biz değişime destek veriyoruz, hiçbir göreve talip olmayacağız.’’ dediler.

İki ay sonra Erkek, Çanakkale adayı oldu. İmkan bulsa Bülent Tezcan, Aydın adayı olurdu. Olamadı çünkü Özlem Hanım aday yapılmadığında seçim riske giriyordu. Seçimlerde artık çok yaşlanan Yılmaz Hocanın aday yapılmaması doğru ama onun ‘’Başka partiden aday olurum.’’ tehdidine boyun eğilerek Ayşe Hanım’ın aday yapılmaması yanlış oldu. Adaylık Kazım Beyin hakkıydı. Kazım Bey uzun yıllardır Eskişehir’in en kalabalık ilçesi olan Odunpazarı’nın belediye başkanı. Seviliyor.

Değişimi İstanbul’da Ekrem Bey, Anadolu’da Kazım Bey başlattı. Kazım Bey değişimin sembol ismiydi. Sizinle olana bir şey vermezseniz, yolunu açmazsanız neden sizinle olsun? Kazım Beyin hak etmesine rağmen aday yapılmaması, CHP kadroları için göstergedir.

Yarın parti içi mücadele söz konusu olduğunda, Özgür Bey yalnızlık çekebilir. Anketlerde çıkan, sevilen başkanların Kemal Beyi desteklemelerine rağmen aday yapılmalarını izah edebilirsiniz hatta bu davranış alkışlanır. Ama size ilk günden destek olmuş, sevilen bir belediye başkanını tehdide boyun eğerek elemenizi kimseye izah edemezsiniz. Eskişehir’in kaybedilmesi kimseyi şaşırtmamalı. Dün ilginç bir gelişme oldu. Anketlerde iyi çıkan büyükşehir başkanlarından Muhittin Böcek’in adaylığı deklare edilmedi.

Bir hafta kadar önce Dem Partinin Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Böcek’i kendilerine kongre için belediye tesisi tahsis etmemekle suçlayarak ‘’Böcek’e oy yok demişti.’’ Özgür Beyin 11 Ocak’ta Bakırhan’la yapacağı görüşmede bu konuyu gündeme getireceği iddia ediliyor. Bu saatten sonra Böcek aday yapılmazsa, CHP, Dem Partinin kumandasına girmiş gözükür ve oy kaybeder.

CHP, ülke genelinde, Eskişehir ve Çanakkale dışında, olabilecek en iyi, maksimum oyu alacak adayları göstererek en doğru hamleyi yaptı. Fakat aynı şeyi açıklanan İstanbul ilçeleri için söylemek mümkün değil. Adayların neredeyse tamamı Ekrem Beyin büyükşehir belediyesinden mesai arkadaşları. İlçelerde yıllardır CHP için çalışan, alın teri döken insanlar var. Bunlar aday gösterilmezlerse neden parti için çalışsınlar? Bunlara ilaveten belediye meclis üyeleri aday listesinin ilk beş sırasını da Ekrem Bey belirleyecekmiş.

Bu yapılırsa teşkilatlar neden çalışsın? Geçen dönem aynı hatayı Ak Parti yaptı. ‘’Nasıl olsa kazanırız, hep kazandık, kazanıyoruz.’’ psikolojisiyle aday gösterdiler. Sonuç ortada. Anketlerde önde çıkması Ekrem Beyi yanıltmamalı. Kurum henüz aday oldu. Bu bürokratlar başarılıysa, büyükşehir belediyesinin boşaltılması ne kadar doğru? Başarısızlarsa neden aday gösteriliyorlar? CHP teşkilatlarında, ‘’Ekrem Beyin büyükşehir seçimlerinden umudunu kestiği, o nedenle ilçelerde kendisine yakın ekipler oluşturduğu söyleniyor. Umudunu kesmese A takımını dağıtmaz deniyor.’’

Bazı şeylerin şüyuu vukuundan beterdir. Bürokrat aday gösterilmeyen birkaç ilçeden biri olan Bayrampaşa’da da ilçenin en zengini olmakla övünen Karadenizli bir iş adamı aday gösterilmiş. Meramımızı Bayrampaşa örneğini detaylandırarak anlatalım. Bayrampaşa halkının çoğu Rumeli kökenlidir. Oy kullanırken bu ünsiyete dikkat ederler. 1999 seçimlerinde iki Rumelili yarıştı.

Fazilet Partisi %35, DSP %27 oy aldı. 2004 seçimlerinde, Rumelili Bürge’yi aday göstermeye devam eden Ak Parti %52, Karadenizli aday gösteren CHP %12 oy aldı. 2009 yılında Bürge’yi aday gösteren Ak Parti %46, Rumelili ve Bayrampaşalı aday gösteren CHP %36 oy aldı. 2014 senesinde roller değişti.

Üç dönem kuralı nedeniyle Bürge’yi aday göstermeyerek yanlış yapan Ak Parti daha büyük yanlış yaparak Karadenizli aday gösterdi. CHP’nin adayı aynı kişiydi.

Ak Partinin oyları %16’dan fazla kayıpla %50’ye düştü. CHP’nin oyları %40’a çıktı. 2019 yılında aynı adayda ısrar eden Ak Parti oy kaybetmeye devam ederek seçimi kıl payı farkla kazandı. Rumelili adayla seçimlere giren CHP %45 oy alarak rekor kıldı. CHP, Bayrampaşa’da kazanmaya bu kadar yakınken bu hata CHP açısından iyi olmadı. Ak Partinin mevcut başkanının son dönemi ve anketlerde kötü çıkıyor.

Ak Parti Rumelili bir aday gösterirse, tablo Ak Parti lehine değişmeyecek mi? İstanbul’da, bazı kalburüstü ilçeler dışında, vatandaşlar başkanın o ilçenin insanı olmasını ister. Bazı ilçelerde hemşeri grupları bu saikle oy kullanır. Mesela, Sarıyer’de, Beykoz’da; Karadenizliler, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa’da Rumeliler, Zeytinburnu’nda Giresunlular,

Esenyurt’ta Kürtler başkanlarının hemşerileri olmasına dikkat eder. Demografiyle kavga edilmez. Ak Parti 2019’da bu yanlışı yaptı ve kaybetti.