Çin tüketici enflasyonu temmuzda önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 artarak son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin'in tüketici enflasyonu temmuz ayında iki yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) geçen ay bir önceki yıla göre yüzde 2,7 arttı. Beklentiler yüzde 2,9 düzeyindeydi. Geçen ayki yıllık artış ise yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.

Ülkede üretici fiyatları enflasyonu (ÜFE) emtia fiyatlarının zayıflamasıyla hazirandaki yüzde 6,1 seviyesinden temmuzda yüzde 4,2’ye geriledi. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon ise temmuz ayında yüzde 0,8 olarak gerçekleşti.

Faiz, altın fiyatlarını fena çarptı Faiz, altın fiyatlarını fena çarptı

ABD ve diğer büyük ekonomilerde enflasyon yükselirken Çin’deki tüketici enflasyonunun nispeten düşük kalmasının talep etkisiyle fiyatların baskılanması şeklinde açıklandı.

Ülkede sürdürülen sıkı Covid politikaları ve karantinalar tüketimin artmasını engelledi. Talep düşüklüğü ise fiyat artışlarının güçlü olmamasına sebep oldu.