Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Milli Mücadele döneminde İngilizlerin desteği ile Kuvayi Milliye’ye düşmanlık yapan Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi İskilipli Atıf anmasına katılması nedeniyle gelen eleştirilere yanıt verdi.

GAZETECİ ALİ ÖZYİĞİT, ADAYLIK TARTIŞMALARINDA ZAFER PARTİSİ VE SIĞINMACILARA BÖYLE DİKKAT ÇEKTİ! GAZETECİ ALİ ÖZYİĞİT, ADAYLIK TARTIŞMALARINDA ZAFER PARTİSİ VE SIĞINMACILARA BÖYLE DİKKAT ÇEKTİ!

Vali Çiftçi, İskilipli Atıf'ın Kuvay-ı Milliye’ye karşı olmadığını aksine İstiklal Savaşı'na katılanları mücahit olarak nitelendirdiğini öne sürerek, “Anadolu hareketi aleyhine bildiri hazırlamamıştır, imzalamamıştır, İngiliz ve Yunanlılarla birlik olmamıştır” iddiasında bulundu.

Vali'nin anmaya katılmasını haberleştiren gazetecileri sosyal medya hesabından engellediği görüldü.

'ELBET BİR GÜN...'

Cumhuriyet'ten Seyfettin Mete'nin haberine göre, açıklamasının devamında, kendisine yapılan eleştiriler için “Serçeden korkan darı ekmez” diyen Vali Çiftçi, İskilipli Atıf'ı şu sözlerle savunmaya devam etti:

"Tarihi gerçekler ışığında İskilipli Muhammed Atıf Efendi milletin vicdanında suçsuzdur, hain değildir, Kuvay-ı Milliye’ye karşı değildir, İstiklal Savaşına katılanları fisebilillah mücahit olarak nitelendirmiştir, Anadolu hareketi aleyhine bildiri hazırlamamıştır, imzalamamıştır, İngiliz ve Yunanlılarla birlik olmamıştır.

Elbet bir gün hakikat güneşi doğacak ve Muhammed Atıf Efendi hakkında yapılan tezvirat def ü ref olacaktır. Yine ümit ediyorum ki, bir gün, itibarı iade edilecek ve milletimiz nezdindeki şerefli hatırası kıyamete kadar tertemiz yaşamaya devam edecektir."