Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından Çorum'da yapılan kutlamalarda tartışma yaşandı. Erdoğan'ın seçim zaferini kutlayan AK Parti'liler ile CHP’liler arasında çıkan CHP İl Başkanlığı önünde çıkan kavgada iki CHP’li aldıkları darbelerle yaralandı. Polis bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.

İddiaya göre, Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre, 13. Cumhurbaşkanı seçilmesini ellerinde Türk bayrağı ve parti flamalarıyla kutlayan AKP'liler, Gazi Caddesi üzerinde bulunan CHP İl Binası önünden geçtikleri sırada gerginlik yaşandı. İki grup arasında sözlü başlayan tartışma kavgaya dönüşünce, CHP'li iki genç, aldıkları darbelerle yaralandı.

Kalabalığın arasından atılan taşların parti binasına isabet etmesi üzerine CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, İl Başkanı Ümit Er, ellerine aldıkları Türk bayraklarıyla parti binası önüne çıktı. CHP Milletvekili Mehmet Tahtasız, basın mensuplarının yanında önce AK Parti Çorum Milletvekili Yusuf Ahlatçı’yı arayıp kalabalığın parti binası önünden çekmelerini istedi.  Ahlatçı, "Gelin bu insanları buradan alın ya da gelin hep birlikte ellerimizde Türk bayraklarıyla birlikte yürüyelim. Bu ülke bu bayrak bizim" dedi.

Milletvekili Tahtasız, Vali Mustafa Çiftçi’yi de arayıp duruma müdahale etmesini istedi. Polis, CHP İl Başkanlığı önünde geniş güvenlik önlemi aldı.

'ZAMANINDA GEREKLİ TEDBİRLER ALINMAMIŞTIR'

CHP Çorum İl Başkanı Ümit Er, yaşanan olayın ardından  yaptığı açıklamada, "Daha seçim sonuçları netleşmeden parti binamız önünde provokatör söylemlerde bulunan kişiler ortaya çıktı. Biz parti teşkilatı olarak bu konuda gerekli mercileri uyarıp yolun araç ve yaya trafiğine kapatılmasını istedik. Sonra ben, Milletvekilimiz Mehmet Tahtasız, Merkez İlçe Başkanımız Ulaş Tokgöz ve diğer partililerimizle il başkanlığımız önüne inerek partililerimizi sakinleştirmeye çalıştık. Bu arada parti binamız taşlandı ve sloganlar atıldı. Milletvekilimiz Mehmet Tahtasız gerek AK Parti Milletvekili Yusuf Ahlatçı’yı gerekse Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’yi arayıp yaşananları anlatmasına rağmen zamanında gerekli tedbirler alınmamıştır. Olaylar bu duruma kadar getirilmiştir" ifadelerini kullandı.

Yaralanan CHP'liler, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Olaylara ilişkin başlatılan inceleme polis tarafından sürdürülüyor. 

DHA

Editör: Yadigar Hanım