Birleşik Krallık, dünya genelinde 6 milyon kişinin ölümüne sebep olan coronavirüs ile ilgili endişe uyandıran bir açıklama yaptı. İngiltere genelinde vaka sayıları düşerken İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da vakaların artış gösterdiği bildirildi.

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre 5 Eylül’de sonlanan hafta boyunca bölgede 881.200 kişide Covid-19 vakası tespit edildi. Yetkililer bu sayının önceki haftalara göre düşük olduğunu açıklarken buna karşılık İskoçya’da vakaların artış göstermeye başladığını açıkladı.

İngiliz The Times gazetesi de “Her 45 kişiden biri Covid-19 oldu, geçen hafta bu oran her 50 kişide 1’di. İngiltere’de her 75 kişiden 1’inde Covid-19 çıkarken, Galler’de her 110 kişide bir ve Kuzey İrlanda’da da her 55 kişide 1 hastalandı” bilgisini paylaştı.

Verileri inceleyen Reading Üniversitesi’nde görevli Simon Clarke, “Bence bu vaka sayılarını dikkatlice incelemeli ve bunun vakaların giderek artmaya başladığına dair bir uyarı olarak almalıyız. Bu vaka artışının hastanelere ne gibi bir baskı yapacağını şu an bilemiyoruz. Üstelik grip mevsiminin de gelmesiyle çok daha kötü olabilir” ifadesini kullandı.

İngiliz yetkililer Covid-19 vaka sayılarını yaşa göre belirlemeye çalışsa da bundan net bir sonuç çıkmadığını bildirdi.

Editör: Yadigar Hanım