Kaan ULU- Alper ŞAŞMAZ- Emirhan YÜZÜGÜLDÜ/ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE'nin yerli ve milli otomobili Togg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a teslim edildi.
Türkiye'nin yerli ve milli otomobili Togg'un ilk siparişini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan tören ile araçları teslim edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gemlik renginde olan Togg’u tercih ederken, Emine Erdoğan'a ise 34 EE 2071 plakalı Anadolu kırmızısı rengindeki araç teslim edildi. Erdoğan çiftine araç ruhsatlarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu verdi. Erdoğan çifti, daha sonra araca binerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde tur attı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bugün milletimizin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine şahitlik ediyoruz. Ülkemizin gururu yerli ve milli markamız TOGG’un ilk siparişini 2019 yılında biz vermiştik. Bugün de ilk akıllı cihazı biz teslim alıyoruz. Türkiye Yüzyılı'nın ilk meyvelerinden olan Togg'un tüm milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. TOGG ülkemizin ekonomik gelişimi, küresel kalkınmanın sembolü olarak doğmuş ve gelişmiş bugünkü seviyesine gelmiştir. Biliyorsunuz bu projeye daha fikir aşamasındayken başlayan, halen devam eden haksız eleştiriler, ithamlar, iftira derecesine varan bühtanlar yöneltildi. Devrim Otomobili için yapılanların, tevziratın katbekat fazlası Togg için yapıldı. Peki ne oldu; tasarımı yapıldı, fabrikası yapıldı ve üretildi. Ve satışa çıktığı ilk gün Togg sipariş rekorları kırdı. Togg tüm testleri alnının akıyla vermiş özel bir otomobildir. İnşallah bugünden itibaren Togg'u yollarda görmeye başlıyoruz. Bu vesileyle tüm babayiğitleri, şirket yöneticilerini, projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.
Erdoğan ayrıca, "Adeta eline kına yakılıp ana ocağından uğurlanan askerler gibi, kuşağı bağlanıp baba evinden çıkarılan gelinler gibi milletimizin göz bebeği olan Togg'u da milletin evinden yollara uğurluyoruz; yolun da bahtın da açık olsun diyorum Togg. Rabbim tekerine taş değdirmesin diyorum" ifadelerini kullandı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Kaynak: dha