Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarındaki arazileri satışa çıkarıyor. Satışa çıkarılan arsalar arasında Danıştay'ın daha önce iptal ettiği arsaların da bulunması dikkat çekti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, büyük çoğunluğu denize kıyısı olan illerdeki Hazineye ait 30 bin 668 kilometre arazi portföyünü satışa çıkardı. Satışa çıkarılan taşınmazların büyük bölümünün Muğla, Antalya, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Mersin ve Nevşehir gibi turizm kentleri olduğu dikkat çekerken, satışa çıkarılan arazilerin toplamının, Avrupa’daki bazı ülkelerin sınırlarından bile büyük olduğu görüldü.

DANIŞTAY İPTAL ETTi AMA YENİDEN SATIŞTA

Satışa çıkarılan arazilerden bazılarının Muğla ve Antalya başta olmak üzere Bodrum’da Danıştay'ın satışını iptal ettiği araziler olduğu belirtilirken, satış listesine alınan parseller arasında, Bodrum kamuoyunda uzun zamandan beri büyük tartışmalara ve tepkilere neden olan Ortakent’teki 1 milyon 200 bin metrekare büyüklüğündeki hazine arazilerinin büyük kısmı olduğu, Gökçebel Mahallesi’nde çok sayıda parsel ile Muğla’nın Datça, Milas, Ula ve Ortaca İlçesindeki çok sayıda hazine parselinin satışa çıkarıldığı dikkat çekti.

Bodrum'un Ortakent Mahallesi'nde özelleştirilmek istenen, ancak imar planları mahkeme kararıyla iptal edilen devasa arazi de yeniden satışa çıkarılan araziler arasında yer aldı. Daha önce de satışa çıkarılan Ortakent Üniversite Caddesi, Ali Kelle Ormanı ve Kabakum Plajı'ndaki devasa arazi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile imara açılmış, Danıştay, 1 milyon 100 bin metrekarelik Hazine arazisi ile ilgili TMMOB Şehir Plancıları Odası Muğla Şubesi'nce açılan davada imar planlarını oybirliğiyle iptal etmişti.

İptal kararının ardından temyiz başvurusunda bulunan davalının başvurusu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedilmişti.

TOPLAM BÜYÜKLÜĞÜ AVRUPA'DAKİ BİR ÇOK ÜLKEDEN BÜYÜK

Satışa çıkarılan arazilerin toplam büyüklüğü 30 bin 668 kilometre. Arazilerin yüzölçümü, Belçika, Arnavutluk, Slovenya ve Makedonya’nın yüzölçümlerini aşıyor.

EN FAZLA İSTANBUL'DA SATIŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye genelinde en fazla taşınmaz satılan il İstanbul oldu. İstanbul'da 29,077 adet taşınmaz satıldı. İstanbul’u 22,017 taşınmaz ile Antalya, 4,253 taşınmaz ile Mersin, 2,853 taşınmaz ile Ankara, 2,329 taşınmaz ile Bursa, 2,224 taşınmaz ile Yalova, 1,485 taşınmaz ile İzmir, 1,340 taşınmaz ile Muğla ve 1,292 taşınmaz ile Sakarya takip etti.

Editör: Yadigar Hanım