Akşener "Davutoğlu, Benden 20 milletvekili isteseler veririm" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener şöyle devam etti “Biz böyle bir yoldan geçtiğimiz için elbette evet derim. Çünkü çok zorlandık. Kendinizi çok kötü hissediyorsunuz. Pek çok insan size bel bağlamış ki bize büyük de bir haksızlık yapıldı.
Bizim teşkilatlarımız kongremiz her şeyimiz tamamdı. Nitekim o 15 milletvekili bize dahil olduktan sonra YSK kararında bütün bunlar olduğu için ve de grubu da olduğu için seçime girebilir dendi. Ama öncesinde denilen ise şu yetmiyor, bu yetmiyor vesaire... Canımız çok yandı. Sonuç olarak yani ben bunu sayın Kılıçdaroğlu'ndan gidip nasıl istediysem benden de Sayın Babacan veya Davutoğlu herhangi bir talepte bulunulduğu zaman elbette arkadaşlarımla da konuşarak evet derim.”
dedi.

İYİ PARTİ’NİN MECLİSTEKİ MİLLETVEKİLİ SAYISI

TBMM'nin son sandalye dağılımına göre AK Parti'nin 290, CHP'nin 139, HDP'nin 61, MHP'nin 49, İYİ Parti'nin 39, Saadet Partisinin 2, Türkiye İşçi Partisinin 2, Büyük Birlik Partisi ile Demokrat Partinin ise birer milletvekili bulunuyor.

MECLİSTE GRUP KURMANIN ŞARTLARI

Anayasanın 95. İçtüzüğün 18. ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunun 22.maddesi gereğince, 20 milletvekiline sahip siyasi partiler grup kurabilirler. 

AKŞENER  MECLİSTEKİ MİLLETVEKİLİ SAYISINI BİLİYOR MU?

Mecliste grup kurma şartları belli iken, İYİ Parti’nin resmi kaynaklarda vekil sayısı, 39 iken, 20 vekili Davutoğlu’nun kurduğu "Gelecek Partisi" ne emanet vermeyi düşünen Akşener, ya matematikten yada vekil sayısından haberi yok.

Ya da tribünler oynuyor.

39 vekilin 20sini emanet verdiğiniz zaman size 19 kalır ve mecliste grubunuz olmaz, gerçi sağdan soldan toplama ile belki mecliste kalmayı bir şekilde başarırsınız ama Davutoğlu sizin gibi değil galiba. Emanet vekille meclise girmez.