Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’un ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantının dünya genelinde baskın tür haline gelebileceğini bildirdi. Moskova’yı etkisi altına alan Delta varyantının, ABD ve Almanya’da baskın tür olma eğiliminde ilerlediği öğrenildi.

Yeni Delhi merkezli Hint haber medya şirketi NDTV’nin aktardığına göre, DSÖ’nün baş uzmanı Soumya Swaminathan, Kovid-19’un ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantının bulaşıcılığının arttığını ve koronavirüsün küresel olarak baskın türü olma eğiliminde olduğunu ifade etti. Kovid-19’un ilk olarak Hindistan’da görülen ve İngiltere’de de en yaygın tür haline gelen Delta varyantının, ABD ve Almanya’da da hızla yayılabileceği uyarısına dikkat çekildi.

BİR HAFTADA YÜZDE 79’LUK ARTIŞ
İngiliz yetkililer, ülkedeki Delta varyantı vakalarında son bir haftada yüzde 79’luk artış belirledi. Aşılama ve Bağışıklık Ortak Komitesi üyelerinden Adam Finn, Delta varyantı vakalarının arttığını ve salgında 3. dalganın yolda olduğunu söyledi.

DELTA VARYANTI, ABD VE ALMANYA’DA BASKIN OLABİLİR
AA’da dün yer alan habere göre ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Rochelle Walensky dün, Delta varyantının ABD’de en baskın tür olmasını beklediklerini söylemişti. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Delta varyantının Almanya’da hızlı bir şekilde yayılabileceğine ilişkin ikazda bulunmuştu.
Bakan Spahn, yeni vakaların yüzde 6’sında Delta varyantının tespit edildiğini belirtmişti.

DELTA VARYANTI, MOSKOVA’YI KUŞATTI
Moskova’da vaka sayılarında rekor bir artış kaydedilirken dün itibarıyla 9 bin 120 Kovid-19 vakası görüldü. Delta varyantı nedeniyle vaka sayıları son haftalarda 3’e katlandı. Şehirde yeni kapanma tedbirleri devreye sokuldu. Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, Delta varyantının şehirdeki yeni vakaların yaklaşık yüzde 90’ını oluşturduğunu açıklamıştı.