Denizde mavi vatan, havada gök vatan, karada tarım vatan

Şiir okumayı hayatımın bütün dönemlerinde sevdim. Öğretmenimin ilkokuldayken bana okuttuğu, Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu Vatan Kimin” şiiri en sevdiklerimdendi. Altı kıtalık şiirin birinci ve dördüncü kıtaları aşağıda verilmiştir. Bu şiir sevilmez mi, ya-hu(!)?

Bu vatan toprağın kara bağrında,
Sıradağlar gibi duranlarındır,
Bir tarih boyunca onun uğrunda
Kendini tarihe verenlerindir.

İleri atılıp sellercesine,
Göğsünden vurulup tam ercesine,
Bir gül bahçesine girercesine
Şu kara toprağa girenlerindir.

Vatan aşkı hissiyatımız hep doruklarda oldu, son nefese kadar azalmaz da artar inşallah…

Denizde Mavi Vatan

Dr. Sinan Demirtürk, TÜRPAV (Türkiye Politik ve Stratejik Araştırmalar Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı, kaliteli programlar düzenliyorlar. “Mavi Vatan” konusunda en kapsamlı ve coşkun bilgilere 25 Ocak 2020 günü TÜRPAV’da ulaşmıştık. Konuşmacı “Mavi Vatan” ifadesinin sahibi emekli tümamiral Cem Gürdeniz’di. Davetiyede, “Mavi Vatan: Türkiye’nin denizlerdeki Misak-ı Millisidir” yazıyordu. Gürdeniz Paşayı dinlediğimizde bu sözün derinliğini daha iyi anladık. Ege Denizi’ndeki kıta sahanlığı ve Akdeniz’deki alan paylaşımı sorununa çözüm getirecek olan Mavi Vatan’ı, siyasi görüşten arınarak vatan sevdalısı her yurttaşın mukaddes sayması, bedeli tartışılamayacak kutsal bir milli değer olarak görmesi gereğine inandırmıştı bizleri paşa.

Havada Gök Vatan

Atatürk, ileri görüşlü, yeni ifadeyle vizyon sahibi bir liderdi. Yıllar sonrasını öngörerek, “İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar” sözüyle havacılığın öneminin vurgulamıştı.

Üstünlüğün; bilim ve teknoloji üretmek ve geliştirmekle kalıcı olabileceğini, en üst teknolojinin uygulandığı alanların başında uçak/uzay sanayinin geleceğini gören Atatürk, havacılıkla ilgili yabancı yayınları izliyor, gelişmeleri ülkemizde fiiliyata sokmaya çalışıyordu. Türkiye'nin ilk uçak fabrikasını 1926 yılında Kayseri'de kurdu ve 1941'de Türk yapımı ilk uçak İstanbul'dan Divriği'ye uçtu.

İstikbalin bütün zamanlarda göklerde olduğu gerçeğiyle bugüne geldiğimizde, Türkiye’nin ilk yerli üretim S/İHA sisteminin mimarlarından Selçuk Bayraktar ve ekibinin geliştirdiği silahların ordulara sağlayabildiği üstünlüğü Türk Yurdu Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılışında gördük. Hakeza bölücü terör örgütüyle mücadelede bu silahların sağladığı avantajları görmek istemeyen gözler bile gördü.

Karada Tarım Vatan

İlle de savaş ve kriz dönemlerinde kendine yeterlilik konusu hatırlanmamalıdır. Dışarıya bağımlı olmadan, belirli bir dönem için açlık/yoksulluk sorunu yaşamamak üzere insanımızı besleyecek kadar toplam tarımsal üretimin gereği bilinmelidir. Bunun için alternatif ürünlerin geliştirilmesi, uzun vadeli projeksiyonlar yapılması, teknolojiden yararlanılması ve çiftçiliğin cazip bir meslek, tarımın önemli bir sektör olduğunun beyinlere nakşedilmesi gerekmektedir.

Çok basit ifadeyle ve nereye çekersen oraya gidecek bir vurguda bulunmak istiyorum. Hayvanın önüne ot götürmektense otun olduğu yere hayvan götürmek gerekir. Tarım topraklarını her şartta korumak zorundayız. Bu vesileyle ülkemizde Tarım Bakanı denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Bahri Dağdaş’ın Konya’da adının yaşatıldığı, “Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü” arazisinin gerekçesi ne olursa olsun TOKİ’ye devredilmesi düşüncesinden vazgeçilmelidir.

Yazıma başlık olarak seçtiğim “Denizde Mavi Vatan, Havada Gök Vatan, Karada Tarım Vatan” kampanyasını öneren Prof. Dr. Hüseyin Öğüt’ü tebrik ediyorum. Kabul görür ve icra edilir umuduyla…

Es-selam olsun, ves-selam olsun, has-kelam olsun “mavi vatanda” yelken açanlara, “gök vatanda” uçanlara, “tarım vatanda” tohum atanlara.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekir Faruk Çağlar
Bekir Faruk Çağlar - 2 hafta Önce

Teşekkürler Yavuz bey, eline, kalemine, gönlüne sağlık. Hayırlı sağlıklı nice bayramlara hep birlikte inşAllah.

Tufan Danışkan
Tufan Danışkan - 2 hafta Önce

Karın doymadan, vatana sahip çıkmak çok zor olur. Karın doyacak ki beyin çalışsın. Tarım vatan olursa, deniz de, gök de vatan olur. Ancak dirayetli, basiretli yöneticiler de şart.

Yıldırım Şamil ÖZDEN
Yıldırım Şamil ÖZDEN - 2 hafta Önce

Aynen katılıyorum. Selam ve saygılarımla

S. Ahmet BAĞCI
S. Ahmet BAĞCI - 2 hafta Önce

EyvAllah Yavuz abi başlık da yazıda güzel olmuş, merhum Bahri Dağdaş’a rahmet olsun.

Ayhan Genç
Ayhan Genç - 2 hafta Önce

Eskinin özelliğini modernize ederek devam ettirmek,her alanda vatan için çalışmak.....
Öyle nir varlık yapılmalıki sonuçta karada denizde havada ölüm yok artık deriz ya.....diyebilecek halde olmalıyız.
Dış alıma dışa bakmaya muhtaç olmamalıyız

Ferit Aydemir
Ferit Aydemir - 2 hafta Önce

Bizim bütün çanamız Karada vatanı gelişmek olmalıdır.

Mehmet Nail yalçın
Mehmet Nail yalçın - 2 hafta Önce

Söz bir vatansa bir biriz. Söz bayraksa biz iriyiz. Söz milletse biz Türkiye’yiz.

Faruk Eroğlu
Faruk Eroğlu - 2 hafta Önce

Tebrikler Yavuz kardeş.
Tarımın ve gıda üretiminin önemini vurgulamış olman bu günlerde oldukça manidar.
Biz gıdayı ürettik de acaba elin gavurlarını beslemek tanımına girecek şekklde " ihracatta türkiye tarhinin rekorunu kırdık" derken
dürüst olmak gerekirse acaba kendi fertlerimizin yani vatan evlatlarının bu gıdalara erişimini zorlaştırdık mı , fiyatların artışına yol açtık mı diye bir öz eleştiriyi yapmakta fayda var mı diye düşünüyorum.
Çünkü bu milletin tarım üreticileri genelde her zaman bu millete yetecek kadar gıdayı ürettiler Allah onlardan razı olsun. Yıne de bu kabiliyet ve imkanlara sahibiz.
Selam saygılarımla.
Faruk Eroğlu.Ankara.