Türkiye, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldı. Depremin ardından Türk milleti tek yürek oldu ve deprem bölgesine yardıma koştu.

Bölgeye ilk andan itibaren koşan isimlerden Alparslan Aslan da arama kurtarma ekipleri içinde yer alarak bölgede her türlü faaliyette fedakarca çalıştı. Alparslan Aslan, bölgede 8 gün boyunca sürdüğü çalışmaları esnasındaki gözlemlerini "Gördüm" başlığı altında aktardı.

İşte Alparslan Aslan'ın deprem izlenimleri:

GÖRDÜM

1- Beş bin, on bin gibi rakamları veremediği için evinden çıkarılan bir kiracıyı, ev sahibiyle aynı çorba kuyruğunda gördüm.

2- Erzak dağıtırken “Bu bana yeter, biraz benden sonrakilere ver” diyen köylüler gördüm.

3- Dağıtım sırasında bizi zorla evine götürüp yemek yediren, evde yiyecek namına ne varsa sofraya getiren depremzede gördüm,

4- Allah’tan şer gelmez, Allah’tan ne gelirse hayırdır. “Bu depremde de hayır var” diyen depremzede gördüm.

Vicdanlar tertemiz, kullanmadıklarından! - Evrensel

5- Arabasını çalıştırıp uyuyunca arabasının egzozundan zehirlenip ölmek üzere iken komşusu tarafından fark edilip zehirlenmiş halde uyandırılan aile gördüm.

6- AVM’si yıkılmış, arabaları enkazın altında kalmış, bizden bulgur alacak kadar sıfırı tüketmiş iş adamları gördüm.

MARAŞ MERKEZLİ DEPREM – Diyarbakır'da 24 kişi AVM... | Rudaw.net

7- 20 saat uğraşıp kolu kesilmesin diye sütunu kesip kurtardığımız 24 yaşındaki kızımızın, üç saat sonra öldüğünü gördüm.

8- Annenin “Önce beni kurtarın”, kızının “Önce beni kurtarın” diye yalvardığı mahşer alanını gördüm.

Milli sporcu Şennur Demir depremzedeleri bir an yalnız bırakmadı: Burası  mahşer yeri gibi!

9- Nesi var nesi yoksa bırakıp şehri terk etmek isteyen genç jenerasyonla, “Buraları bırakmayın, şehrinize sahip çıkın, terk etmeyin” diye yalvaran yaşlıları gördüm.

10- Kilometreyi daha önce bir kere sıfırlamış Suriyelileri bu ikinci kilometre sıfırlama olayında daha rahat, şerbetli, daha kabullenici, daha mütevekkil görürken, Anadolu insanının kafasını daha karışık gördüm.

11- Depremden kocasının ölmüş cesedi çıkınca “Depreeem Allah senin belanı versin” diyerek kendini paralayan kadınlar gördüm.

Depremde gördüklerim - HaberAlp.com - Son Dakika Haberleri - Haberler -  Politika Haberleri - Yerel Haberler - Milliyetçi Haber

12- Hiç kızı olmayıp dört oğlu da enkaz altında kalan, ama hiç birisine ulaşmadığımızda babanın gözümüzün içine bakıp ağlayarak “En azından bir oğlumu kurtarın” diye yalvardığını ama bizim de aciz olduğumuz anları gördüm.

13- Alt, üst, yan komşusunun kim olduğunu bilmeyen komşular gördüm.

14- Termal kameranın arama kurtarma ekiplerinin işlerini ne kadar hızlandırdığını, eğer yoksa kurtarma operasyonlarının iğne ile kuyu kazmaktan beter olduğunu gördüm.

Jandarma termal kameralar ile enkazda arama yapıyor - Bursa Hakimiyet

15- Bir insanın hayatının senin ellerinde olduğunu, sen yardım etmezsen öleceğinden emin olduğun yüzlerce yalvarma arasından hangisini seçeceğini, hangisini çabuk kurtarırsam diğerine çabuk varırım kararsızlığı yaşadığımı gördüm.

16- Her insanın hiçbir şey yapmasa bile bir deprem bölgesini ömür boyu ibret olabilmesi adına ziyaret etmesinin zaruri olduğunu gördüm.

17- İnşaatını iyi mühendislere yaptıranla kötü mühendise yaptıranların elde ettikleri kârı, hayatlarıyla ödediklerini gördüm.

Elazığ'da depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor

18- Dışı capcanlı olan binaların yıkılınca ne kadar da malzemeden çaldıklarını, elimizde ufalanan duvar parçalarının aslında elimizden dökülen birer insan karakterinin olduğunu gördüm.

19- Talan edilmemiş tek bir zincir market şubesi, bir bakkal, bir çerezci, sanayide yedek parçacı, bir AVM’nin olmadığını görünce ahirete tehir edilen hesaplarımızın çok daha büyük olduğunu gördüm.

Yardımda da Birinciyiz: Sadece Deprem Bölgelerinde Değil, Ülke Genelinde  Market Rafları Boşaldı

20- Hazreti Adem dünyaya nasıl sıfırdan başladıysa, yöre insanının da sıfırdan başlamaktan başka çaresinin olmadığını, halka verilecek telkinlerin bu yönde olması gerektiğini gördüm.

21- Bir hafta boyunca para harcayacak bir şeyin olmadığını, cüzdanımı çıkarmadığımı, satın alınacak bir şeyin olmadığını gördüm.

22- İlk defa bir hafta boyunca ezan okunamayan bir İslam şehrinin olduğunu gördüm.

23- Habib-i Neccar camisinin yıkılmasıyla en eski tarihi bir eserimizin daha yok olduğunu gördüm.

Hatay'daki Habib-i Neccar Camisi Yıkıldı Mı? Habib-i Neccar Cami Tarihi

24- İnsanoğlunun yatay mimariye geçmesinin, en fazla üç kat olması gerektiğinin gerekirse dini bir fetvayla farz haline dönüşmesinin zorunlu olduğunu gördüm.

25- Olası bir İstanbul depreminde arama kurtarma ekiplerinin hayati önem taşıdığını, her Türk vatandaşının hilti, matkap çeşitlerini kullanacak, enkazda koridor açacak kadar deprem bilgisine sahip olması gerektiğini, evlatları içeriden bağrışırken ne yapacağını bilmeyen abiler ve çocukları babaların olduğunu gördüm.

26- Bu topraklarda yaşamayı göze alanların depremi de göze almaları gerektiğini; Allah’ın yerleşimcilerin dinine göre yeraltı tabaklarının rotasını değiştirmeyeceğini, tedbirimizi Allah’ın değil bizim almamız gerektiğini gördüm.

Bir vatandaştan Kahramanmaraş depremi izlenimleri! - Habervakti, son dakika  haber, haber, güncel haberler, gazeteler

Dünya Bankası, Türkiye'ye 1 milyar 780 milyon dolarlık kaynak sağlayacak |  Independent Türkçe

Drone ile şehir görüntüleri… Deprem bölgesinde son durum… 3. gün - Güncel -  ODATV

AFAD tarafından 12 Şubat Stadyumu'nda çadırkent kuruldu

Adıyaman'daki enkazların görüntüsü havadan görüntülendi - Takvim

Deprem sonrası harabeye dönen Hatay'daki yıkım görüntülendi - Gündem  Haberleri

Editör: Yadigar Hanım