Gazeteci Seyhan Avşar, Sedat Peker ile ilgili ulaştığı yeni bilgileri açıkladı. Halk TV'de yayınlanan 'Kayda Geçsin' programında konuşan Avşar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin 'güvenlik' gerekçesiyle sosyal medya paylaşımlarına izin vermediği Sedat Peker'le ilgili olarak "Yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Peker, seçim döneminde videolar ve belgeler paylaşma konusunda ısrarcıymış ve tüm hazırlıklar tamamlanmış" ifadelerine yer verdi.

Seçim öncesine kadar suskun kalacağını, seçim döneminde elindeki videoları yayınlayacağını açıklana Sedat Peker'in bu kararlı olduğuna dair bilgiler geldiğini ifade eden Avşar, "Hepimizin bildiği gibi Sedat Peker'in üzerinde dijital tecrit var. Sedat Peker'e hukuki olarak verilen bir ev hapsi kararı yok ama evden çıkışı bile yasak. Peker'in çocukları sadece okula gidebiliyor. Geçen ay içerisinde sadece 1 kez dışarı çıkabilmiş. Arap Emirlikleri'nin 150 kişilik bir ekibi Peker'i koruyor ve aile içerisinden güvendiği 2 koruması var. 150 korumayla dışarı çıkmak bir işkence haline gelmiş durumda" dedi.

Sedat Peker'in evden nadir çıktığı durumlarda sinyallerinin kesildiğini, telefon görüşmesi ve sosyal medya paylaşımları olmadığını bildiren Avşar, şöyle devam etti:

"Durum bu kadar ciddi. Sedat Peker kanadında gerginlikler de var. Bunlardan bir tanesi Araplar ile ABD ilişkisindeki bozulma. İkinci durum ise Araplar ile Türkiye arasındaki ilişkinin son dönemlerde ılımanlamaya başlaması. Bu da Peker'in her an 'Türkiye'ye iade edilebilir' gündemini doğuruyor. Bu yüzden Peker cephesini kaygılandırıyor.

Peker'in herhangi bir pasaportu olmadığı için resmi olarak sığınma talebinde de bulunamıyor. Peker, sonucu ne olursa olsun susmayacağım ve konuşacağım dediği açıklamalar var. Peker'e yakın kaynaklar, Peker'in canıyla ilgili kaygısının olmadığı, sadece eşi ve çocukları için bir güvenlik kaygısı yaşadığını söylüyorlar.

Yakın kaynaklar, tüm hazırlıklarının tamam olduğunu, arşivlenerek güvendiği birkaç insana gönderdiğini öldürülse dahi seçim sürecinde videoların yayınlanacağını, Peker'de video bekleyenlerin bundan tereddüt etmeyeceği mesajını veriyorlar."

Editör: Yadigar Hanım