Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile düzenlediği ortak basın toplantısında Kerkük’te yaşanan olaylara dair şunları dile getirdi: "Kerkük'ün huzur ve istikrarı, Irak'ın genel istikrarını derinden etkileyen bir meseledir. Irak'ın temel ve birleştirici unsurlarından biri olan Türkmenlerin ana vatanı olan Kerkük'te yaşananları büyük bir üzüntü ve kaygıyla takip ediyoruz."

Fidan’ın Kerkük ile ilgili açıklamaları şöyle:

Kerkük, Irak’ın küçük bir modelini teşkil ediyor. Kerkük'ün huzur ve istikrarı Irak'ın bütününün huzur ve istikrarına etki ediyor. Kerkük'ü barış içinde bir arada yaşama kültürünün sembolü olarak görüyoruz.

Şehirde son dönemde artış gösteren PKK mevcudiyetine süratle son verilmesini Irak makamlarından talep ediyoruz.

Türkmenlerin haklarının korunması, Irak politikamızın ana politika unsurları arasında yer alıyor. Türkmenleri her alanda desteklemeye devam edeceğiz.

Irak’ın bugünü ve geleceği için önemli olduğunun farkındayız. Can kaybı ile sonuçlanan olayları üzüntü ile karşılıyoruz. Şehirde tüm kesimlerin idare katılımını önemsiyoruz. Irak'ın asli ve kurucu unsurlarından olan Türkmenlerin ana yurdu olan Kerkük'te olanları üzüntü ve kaygıyla karşılıyoruz. Erbil yönetimi ile görüştüm.

Editör: Habererk Haber Merkezi