Diyanet İşleri Başkanlığı, 2023 yılı için bastırdığı takvimlerde Cumhuriyet Bayramı'nın tarihini 30 Ekim olarak yazdı. Hatayı fark eden Diyanet, takvimleri çöpe attı.

Halktv'den Eda Narin'in haberine göre, sık sık bütçe tartışmalarıyla gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanlığı, bu kez de Cumhuriyet Bayramı'nı karıştırdı. Her yıl için takvim hazırlayan Diyanet, 2023 takvimini de şimdiden hazırladı. Fakat takvimler basıldıktan sonra çıkan hata tüm takvimleri çöpe gönderdi.

CUMHURİYET BAYRAMI 30 EKİM OLARAK YAZILDI

Tarihi 29 Ekim olan Cumhuriyet Bayramı, Diyanet'in bölge bölge bastırdığı 2023 takviminde 30 Ekim'e yazıldı. Karadeniz bölgesinde dağıtılmak üzere hazırlanan takvimdeki hatayı farkeden Diyanet, tüm takvimleri geri çekti.

DİYANET'TEN AÇIKLAMA GELDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, hatanın basına yansımasının ardından konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifaadelere yer verildi:

“Bugün bazı medya mecralarında Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2023 takvimleriyle ilgili çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Sermaye Daire Başkanlığı tarafından ihale yolu ile bastırılan 2023 yılı namaz vakitleri takvimlerinde toplamda 66 bölge için baskı yapılmaktadır. Bu baskılardan 4 bölgede ihaleyi alan matbaadan kaynaklı 16-31 Ekim 2023 tarihleri arasında baskı hatası olduğu görülmüştür.

Hata tespit edilir edilmez duruma hızlı bir şekilde müdahale edilmiş ve ilgili illerdeki takvimler matbaa tarafından toplanmıştır. Toplanan takvimlerdeki hatalar aynı matbaa tarafından düzeltilerek 15 gün içerisinde tekrar illere gönderilecektir.”

Editör: Yadigar Hanım