İTO Başkanı Şekib Avdagiç, bugün 1000 metreküpü 1300 dolarlara çıkan doğalgazın önümüzdeki kışa girerken 2500-3000 dolara çıkacağı yönünde bir bilgi akışı olduğunu belirterek, önümüzdeki dönem doğalgaz sıkıntısı yaşanacağını ileri sürdü

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, enerjide arz güvenliği ve yüksek fiyatların önümüzdeki kış çok fazla gündeme geleceğini, artan fiyatlar nedeniyle doğalgaz bulamayacağımızı, bulsak da yüksek maliyetler nedeniyle ödeyemeyeceğimizi savundu.

Türkiye için dış borç uyarısı Türkiye için dış borç uyarısı

Doğalgaz konusunda iki önemli nokta olduğuna dikkat çeken Avdagiç, “Birincisi gaz bulabilecek miyiz, ikincisi bulursak parasını ödeyebilecek miyiz? 1000 metreküpü 1300 dolarla çıkan doğalgazın, önümüzdeki kışa girerken 2500-3000 dolarla çıkacağı yönünde bir bilgi akışı var Rusya tarafından” dedi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın büyüme üzerindeki olumsuz etkilerine de değinen Avdagiç, kışa girerken, sadece Türkiye’nin değil, bütün Avrupa’nın önünde iki önemli sorun olduğunu bildirdi. Avdagiç, “Birincisi yakıt bulabilecek miyiz, gaz bulabilecek miyiz? İkincisi bulursak bile parasını ödeyebilecek miyiz? Bu sadece Türkiye’nin değil tüm Avrupa’nın sorunu olacak” ifadelerini kullandı.