Son olarak, Trabzonspor’u satın almak istemeleri ile gündeme gelen Katar, dünyanın en önemli ülkelerinden biri. Ayrıca AKP hükümeti ile yaptıkları antlaşmalar ile de gündeme gelen bir ülke. Doha, Katar’ın başkenti ve aynı zaman en büyük şehridir.

Şehir, ülkenin doğusunda Basra Körfezi kıyısında yer almaktadır. Doha’nın nüfusu 2015 yılı itibarı ile 956,460 olup ülke nüfusunun %40’ı şehir ve banliyölerinde yaşamaktadır ve aynı zamanda ülkenin ekonomik merkezidir. Doha, Katar’ın yedi belediyesinden biridir.

DUBAİ İLE YARIŞIR NOKTAYA GELİNMEK İÇİN ÇALIŞILIYOR

Haziran ayı ile başlayan ve 38-48 dereceye varan sıcaklık ekim ayı ile birlikte 25-30 derece olan en düşük ısıya ulaşmaktadır. Ziyaret için en uygun zaman ideal sıcaklıkta bulunan ocak ve şubat aylarıdır. Monarşiyle yönetilen ülkede 2000’li yıllardan itibaren başlayan ve halen devam eden yoğun bir inşaat çalışması vardır. Nüfusun büyük çoğunluğunu halen devam etmekte olan inşaat sektöründe çalışan yabancı uyruklu işçiler oluşturur. Şehrin büyük bir ticaret ve alışveriş merkezine dönüştürülüp Orta Doğu’da Dubai ile yarışır bir şehir olması planlanmaktadır. Yapımı halen devam eden yeni Doha Uluslararası Havaalanı Projesi (NDIA) de buna en iyi örnektir. Proje, tamamlandığında bölgenin en büyük havaalanı olarak Orta Doğu’nun yeni aktarma ve bakım merkezi olması beklenmektedir. 2006 yılında 15. Asya Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Aga Khan ödülüne layık görülen Katar Ulusal Müzesi bu kenttedir.

NÜFUSU 1 MİLYONUN ALTINDA

Belediye ve Şehir Planlama Bakanlığı’na göre, 1963 yılında Katar’ın ilk belediyesi Katar Belediyesi, 11 nolu yasa ile kuruldu. Aynı yıl içerisimde ismi değişti, 15 nolu yasa ile Doha Belediyesi oldu. 2004 yılından beri Katar yedi belediyeye ayrılmakta olup Doha 2008 verilerine göre 998,651 kişilik nüfusu ile Katar’ın en büyük belediyesidir.

KATAR’IN EN BÜYÜK PETROL ŞİRKETLERİ DOHA’DADIR

Doha, Katar’ın ekonomik merkezidir. Şehir, ülkenin en büyük petrol ve doğal gaz şirketleri olan Qatar Petroleum, Qatargas ve RasGas’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yerli ve yabancı kuruluşun merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Doha ekonomisi, öncelikli olarak ülkenin petrol ve doğal gaz endüstrilerinin oluşturduğu gelir üzerine kurulmuştur.

Editör: Habererk Haber Merkezi