Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) TL'de yaşanan değer kaybını yavaşlatmak için döviz talebini azaltıcı ve yeni TL yatırım araçlarının cazibesini artırıcı adımlar atarak, döviz nakit fazlası bulunan şirketlerin TL kredilere erişimini zorlaştırmıştı. Cuma günü açıklanan kararın ardından düşmeye başlayan Dolar bugün yeniden yükselişe geçti.

Sene başından bu yana yüzde 24 değer kaybeden TL, BDDK kararının ardından keskin şekilde değer kazandıktan sonra kazanımlarının bir kısmını geri vererek 7 Haziran'daki seviyelerinden işlem gördü. TL'deki değer kazanımının kalıcı olmasını beklemediklerini ifade eden sektör temsilcileri, piyasalardaki hareketliliği "Döviz talebini öteleyecek, KKM'yi daha cazip kılacak bir dizi adım daha gördük. Ancak enerji faturasını düşünün; şirketlerin, kamunun döviz talebi devam edecek. TL'nin kademeli olarak kısa bir süre içinde değer kaybına tekrar başlaması kuvvetle muhtemel" şeklinde yorumladı

Geçen hafta 17.5425 ile 20 Aralık'tan bu yana yeni zirveyi gören dolar/TL, haftanın ilk günü 16.03'e kadar geriledikten sonra 16.60'lı seviyelere yükseldi.

Dolar/TL 16.70 seviyesinde işlem görüyor.

Editör: Yadigar Hanım