7 ilimiz Kürdistan oldu Bakan sallamadı

Barzani'nin kanalı Türkiye'nin 7 ilini Kürdistan sınırları içinde gösterdi. Savunma Bakanı Yılmaz, 'ciddiye alınacak husus göremiyorum' dedi.

7 ilimiz Kürdistan oldu Bakan sallamadı

MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Kuzey Irak'ta Barzani'ye yakın yayın yapan Rudaw TV'nin metoroloji haberlerinde Türkiye'den 7 ili 'Kürdistan' sınırları içinde göstermesiyle ilgili olarak, "Bunu ciddiye alınacak bir husus olarak görmüyorum" dedi.

Açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Sivas'ın Gemerek İlçesi'ne bakan Yılmaz, skandal haritayla ilgili değerlendirmede bulundu. 

Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye yakın yayın yapan Rudaw TV'nin metoroloj haberlerinde Türkiye'den 7 ili 'Kürdistan sınırları' içinde göstermesini Bakan Yılmaz ciddiye almadı.

 


CİDDEYE ALMAMAMIZ GEREKİYOR

Yılmaz haritayla ilgili şunları söyledi;

"Herkes her istediğini söyleyebilir ama bunu söylerken de söylediğinin arkasında durabilmesi lazım. O yapıların bu söylediğinin arkasında durabileceğine inanan kimse var mı? Yok. Yapamayacağı bir şeyin arkasında duramayacağı bir şeyin kişilerin söylememesi lazım. Dolayısıyla biz söylenmemesi gerekirdi diye düşünüyoruz. O söyledi tamam bizim de ciddiye almamamız gerekiyor. Özü de bu. Ciddiye aldığımız sürece o yapmış olduğu şeyin doğru olduğunu düşünür. Biz ciddiye almazsak bu söz kendi yaptığı ile kalır. 

""

 

 

 

 

Lafı sahibi çoğaltır derler. Bizim şimdi bu şeyi konuşmakla hatta ona cevap vermekle hatta ona ilave bir de önem akdediyoruz. Dolayısıyla ciddiye almazsanız ciddi görülecek bir husu değildir. Kendi kabuğunda, kendi çevresinde kalır diye düşünüyorum. 

HERKESİN BİR HEDEFİ VAR

Daha önceleri bunu Türkiye'de çok yaptılar. Hatay'ı Suriye göstermişlerdir. İstanbul'u bir başka yer göstermişlerdir. Herkesin kendince bir kızıl elması, bir hedefi vardır. Ama bunu yapabilmek için bu sözün arkasında durabilmek gerekir. Biz Türkiye olarak kendi topraklarımızdan hariç hiç kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Bunun için biz yurtta barış dünyada barış istiyoruz. Bunu da samimi olarak söylüyoruz. 

BU DOSTLUĞA YAKIŞIR MI?

Bu coğrafyanın da en güçlü devletiyiz. Dolayısıyla biz komşularımızın da barışçıl, dost, kardeşçe yaklaşım göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yapılanlar dostluğa, kardeşliğe yakışır mı. Uygun olur mu. Hadi o kendisi yapıyor; ama dışarıda ne algılanır diye düşünmesi lazım ve ona göre davranması lazım. Ben bunu ciddiye alınacak bir husus olarak görmüyorum."

ULAŞTIRMA BAKANI MI OLACAK?

Bakan Yılmaz, "Kabine değişikliğinde isminiz Ulaştırma Bakanlığı için geçiyor" sorusu üzerine "Benim hiç haberim ve bilgim yok. Buna tek karar verecek sayın başbakandır. Ama ben hem şunu söylemişimdir. Misafirsin bu hanede ey gönül, ev sahibi ne derse olur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2013, 17:38
YORUM EKLE