AB, İran'a yaptırımları askıya almak için beklemede

AB, İran'la varılan uzlaşının uygulandığının teknik ekiplerce belirlenmesi halinde bazı yaptırımları askıya almaya hazır olduğunu duyurdu.

AB, İran'a yaptırımları askıya almak için beklemede

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, 24 Kasım’da Cenevre’de İran’la üzerinde anlaşılan Ortak Eylem Planı’na destek vererek varılan uzlaşının uygulandığının teknik ekiplerce belirlenmesi halinde, bazı yaptırımları askıya almaya hazır olduğunu duyurdu.

AB Dışişleri Konseyi'nde İran’la ilgili olarak alınan kararda, tüm tarafların önlemleri hızlı şekilde uygulamasının önemine dikkat çekilerek AB’nin, Ortak Eylem Planı’nda belirtildiği gibi İran’a yönelik bazı yaptırımları askıya almak için gerekli adımları atma konusunda kararlı olduğu kaydedildi.

AB, İran’a uyguladığı bazı yaptırımları askıya almak için Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının teknik uzmanlarının, Tahran tarafından gerekli adımların atıldığını belirlemesini bekleyecek.

Askıya alma işleminin gelecek altı aylık dönemde mümkün olan en kısa zamanda hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Almanya’da temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı’nın yarın Brüksel’de arasında AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın da bulunduğu bazı AB yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2013, 11:16
YORUM EKLE