AB Türkiye’ye karşı ilk kez böyle bir karar aldı

banner155

Avrupa Birliği (AB) ‘Türkiye’nin Avrupa standartlarından sapmasını’ gerekçe göstererek fonlarda kesintiye gitme kararı aldı. AB ilk defa Türkiye’ye siyasi gerekçeli fon kesintisi yapacak.

AB Türkiye’ye karşı  ilk kez böyle bir karar aldı
banner170

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre AB 2018 bütçesinde Türkiye için öngörülen fonlarda 105 milyon avro kesintiye gidilmesi kararlaştırıldı.

TÜRKİYE AVRUPA STANDARTLARINDAN UZAKLAŞTI

Karar, AB 2018 bütçesi konusunda AB ülkeleri arasındaki 16 saatlik maraton müzakere sonucunda alındı. Müzakerelere, Türkiye’ye yönelik bütçe kesintisini hararetle savunan ve AB bütçesi konusunda mutlak yetkiye sahip Avrupa Parlamentosu (AP) da katıldı.

AP bütçe raportörü Siegfried Mureşan kesintilere ek olarak, Türkiye için 70 milyon avro tutarında bir rezervin muhafaza edileceğini, bu fonun ‘Türkiye’nin demokratik standartlar, insan hakları, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü alanlarında Avrupa standartlarına yakınlaşması durumunda kullanılacağını’ belirtti.

AB TÜRKİYE’YE KARŞI İLK DEFA BÖYLE KARAR ALIYOR

AB bu kararla ilk defa Türkiye’ye yönelik siyasi gerekçeli bir fon kesintisine gitmiş oluyor.

AB Konseyi tarafından bu sabaha karşı alınan kararın şimdi Avrupa Parlamentosu tarafından formel olarak onaylanması gerekiyor. AP konuyu 30 Kasım 2017 tarihinde düzenleyeceği genel kurul oturumunda ele alacak. AP içindeki tüm siyasi gruplar Türkiye’ye aktarılan fonlarda kesintiye gidilmesini desteklediğinden bu sabah alınan kararda değişiklik beklenmiyor. AP onayının ardından 2018 bütçesi imzalanarak yürürlüğe girecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayar RAHMI
Bayar RAHMI - 1 yıl Önce

Osmanlı'ya Avrupa'nın hasda Adamı diyen Avrupa OSMANLI hastalığına yakalandı. Anavatan Türkiyemiz artık Batının diktiği ÇANTADA KEKLİK DEĞİL. AB nin sayılı günleri BREXİT İLE TETİKLENDİ.
Yapılan araştırmaTECH NOTE, EUROPE ......... Britain is ready for the future ...............
Self driving cars on British roads 2021 ............. worth £ 28 billion to economy by 2035 ............ will create tens of thousands of new jobs.

Lokman Ates
Lokman Ates - 1 yıl Önce

AB, BM, fonları da fıtır fıtır ve zekat gibi AKP'ye oy toplamak için, AKP nimeti gibi dağıtılıyorsa, alınan önlem temelsiz sayılmaz!...

SIRADAKİ HABER

banner151