ABD'li senatörler Türkiye'ye karşı yaptırım listesi hazırladı!

ABD Senatosunda yer alan Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham ile Demokrat Senatör Chris Van Hollen Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik başlattığı "Barış Pınarı Harekatı"nı engellemek amacıyla yaptırım paketi hazırladı.

banner311
ABD'li senatörler Türkiye'ye karşı yaptırım listesi hazırladı!

İki senatörün hazırladığı pakette Türkiye'yi hedef alan ağır maddelere yer verildi.

ABD Senatosunda iki senatör hadsiz bir girişimde bulundu.

Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham ile Demokrat Senatör Chris Van Hollen Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla Türkiye'ye karşı bir yaptırım paketi hazırlanması için tasarı hazırladı.

Söz konusu paketin taslağını Twitter'dan paylaşan Graham, kongredeki iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu ileri sürdü.

Küstah  tasarıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanların adı tasarıda yer aldı.

Öte yandan, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarını 90 gün içerisinde durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması istenen pakette, Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı.

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi halinde bile hayata geçirilmesi zor görünüyor. Tasarının Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak Trump'ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Kongrenin her iki kanadında da 3'te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde ise Trump'ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor.

Cumhuriyetçi Senatör Graham'in operasyona karşı son günlerdeki paylaşımları Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.