ABD'li yetkili, ÖSO’yu 'savaş suçu ve etnik temizlikle' suçladığı ortaya çıktı

Suriye'de sahada görev yapan üst düzey bir Amerikalı diplomatın, Trump yönetimini Türkiye'nin Barış Pınarı Harekâtı'nı engellemek için yeterince çaba göstermemekle ve Türkiye destekli silahlı muhalifleri "savaş suçu ve etnik temizlikle" suçladığı ortaya çıktı.

banner311
ABD'li yetkili, ÖSO’yu 'savaş suçu ve etnik temizlikle'  suçladığı ortaya çıktı

New York Times gazetesinin ulaştığı iç yazışmada, Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey'nin yardımcısı William V. Roebuck, ABD'nin daha sert bir diplomasi uygulaması, ekonomik yaptırım tehdidinde bulunması ve askeri devriyelerini artırmasının, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonunu engelleyip engelleyemeyeceğini sorguladı.

Roebuck 3 bin 200 kelimelik iç yazışmada, "Bu zor bir karar ve yanıt muhtemelen 'Hayır'" dedi. "Ancak (cevabı) bilmiyoruz, çünkü denemedik."

"27 yıldır diplomatlık yapan saygıdeğer bir isim" olarak tanımlanan Roebuck'ın notuna ilişkin haber, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Cuma ve Cumartesi günleri Türkiye'ye gerçekleştireceği resmi ziyaretin hemen öncesinde yayımlandı.

New York Times, Roebuck'ın kısa notunda, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekâtı'na sert eleştiriler yönelttiğini ve insan hakları örgütlerinin Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin Kürt esirleri öldürdüğü iddialarına arka çıktığını yazdı.

William V. Roebuck

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.