ABD'nin başı çektiği koalisyondan Türkiye'ye "Afrin operasyonuna ara ver!"

banner155

ABD liderliğindeki DEAŞ'la mücadele koalisyonu, Türkiye ve müttefiki olan ÖSO'nun Afrin operasyonuna ara vermeleri çağrısında bulundu.

ABD'nin başı çektiği koalisyondan Türkiye'ye "Afrin operasyonuna ara ver!"
banner170

Amerika'nın Sesi'ne konuşan koalisyon güçlerinin sözcülerinden Amerikalı Albay Thomas Veale, “Tüm taraflara şiddeti azaltacak ve sivillerin hayatını tehlikeye atacak davranışlardan uzak duracak adımları atmaya ve DEAŞ'la mücadeleye odaklanmaya davet ediyoruz” dedi.

Veale, BM tarafından kabul edilen 30 günlük ateşkes kararına uyulması çağrısında bulundu ve “Koalisyon BM Barış süreci kapsamında da Suriye Demokratik Güçleri'ne olan desteğini sürdürecektir” diye konuştu. 

Veale, “Bölgesel farklılıkları azaltacak ve herkesi yeniden DEAŞ'a karşı mücadeleye odaklayacak şekilde uluslararası diyalog çağrısında bulunuyoruz. DEAŞ hepimizin vatanlarına karşı ciddi bir tehlike oluşturuyor” dedi.

“Operasyona ara verin”

Veale'in yorumları, önceki gün Pentagon tarafından yapılan ve Türkiye'nin Afrin operasyonunun DEAŞ'la mücadeleye ara verilmesine neden olduğunu açıklanmasını izliyor. Pentagon, YPG güçlerinin Suriye'nin kuzey doğusuna doğru kayarak çatışmalara katıldığını açıkladı.

Öte yandan Suriye Demokratik Güçleri, DEAŞ'a karşı Fırat nehri vadisinde mücadele eden güçlerden 1700 kadarının Afrin'e, Türk operasyonuna karşı savaşmak üzere kaydırıldığını bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151