ABD'nin Kudüs büyükelçilik açılışına katılacak ülkeler açıklandı

Orta Doğu'ya yaptığı hamlelerle bölgeyi kana bulayan ABD, 14 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan Amerika'nın Kudüs büyükelçilik açılışı hamlesi ile Filistin'de tansiyonu iyice arttırmayı hedefliyor.

ABD'nin Kudüs büyükelçilik açılışına katılacak ülkeler açıklandı
banner170

İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail’in tanıdığı 86 ülkenin büyükelçisi arasından 30 büyükelçi ABD’nin Kudüs büyükelçilik açılışına katılacak.

Daveti reddeden ülkeler ise sırasıyla; Rusya, Almanya, Avusturalya, İrlanda, Malta, Meksika, Portekiz, İsveç ve Mısır.

Açılışa ABD tarafından Maliye bakanı Steve Menuchin, Donald Trump’ın kızı İvanka Trump ve müsteşarı Jared Kouchner katılacak.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka ve damadı ve danışmanı Jared Kushner'in de yer aldığı bir ABD delegasyonuyla birlikte bu geceki açılışa katılacak ülkeler: Arnavutluk, Angola, Avusturya, Kamerun, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Çek Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Etiyopya, Gürcistan, Guatemala, Honduras, Macaristan, Kenya, Makedonya, Burma, Nijerya, Panama, Peru, Filipinler, Romanya, Ruanda, Sırbistan, Güney Sudan, Tayland, Ukrayna, Vietnam, Paraguay, Tanzanya ve Zambiya.

Açılış, İsrail'deki çoğu Avrupa Birliği elçisi tarafından boykot edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151