ABD’de yeni George Floyd vakası! ABD Polisi sırtından yedi el ateş ederek vurdu

​ABD'nin Kenosha kentinde bir polis memuru, Jacob Blake adında siyahi bir vatandaşı vurdu.

banner311

Silahsız olduğu belirtilen Blake'in vurulmasının ardından protestolar başladı. Olaylar üzerine Kenosha'da bir günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD'de son olarak George Floyd'un öldürülmesinin ardından ülke genelinde protestoların fitilini ateşleyen Amerikan polisinin orantısız güç kullanmasına ilişkin benzer bir olay daha yaşandı.

ABD'de Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde yaşanan olaya yönelik yayınlanan videoda, bir polis memurunun siyahi vatandaş Jacob Blake'i arabaya bindirmeye çalıştığı, yaşanan arbedede Blake'i 7 el ateş ederek sırtından vurduğu görülüyor. Ağır yaralanan Blake'in, Milwaukee kentindeki Froedtert Hastanesine kaldırıldığı ve sağlık durumunun kritik olduğu belirtildi.

Jacob Blake'nin babası, yaptığı açıklamada, yedi el sırtından ateş edilen oğlunun sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu ve hastanede tedavi altında olduğunu ifade etti.

Blake'in vurulmasının ardından kentin tamamında protesto eylemleri patlak verdi. Güvenlik görevlileriyle çatışan protestocular çok sayıda aracı ateşe verdi. Polis, olayları engellemek için göz yaşartıcı gaz kullandı.Olaylar üzerine Kenosha'da bir günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Eyalet valisi olayı kınadı
Silahsız olduğu bildirilen Blake'in vurulmasının ardından Wisconsin Valisi Tony Evers, konuyla ilgili Twitter'dan bir paylaşım yaparak şu ifadeleri kullandı:

Siyah Wisconsinlilerle ilişki kurarken aşırı güç kullanımına karşıyız. Jacob Blake, defalarca arkasından vuruldu. Henüz tüm ayrıntılara sahip olmasak da kesin olarak bildiğimiz şey, eyaletimizde veya ülkemizde kolluk kuvvetlerinde görevli şahısların ellerinde vurulan, yaralanan veya acımasızca öldürülen bir insan olduğu…

Kenosha polisi, olaya karışan polis memuru hakkında soruşturma açılacağını açıkladı. Wisconsin Adalet Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada ise söz konusu polislerin idari izne ayrıldığı duyuruldu.

George Floyd ile başlayan "Black Lives Matter" protestoları
Kenosha'da yaşanan bu olay, 25 Mayıs'ta Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucunda 46 yaşındaki siyahi George Floyd'un ölümünün ardından yaşandı. Yaklaşık dokuz dakika boyunca bir polis memurunun boynunda diz çökmesinin neticesinde ölen Floyd'un ardından dünya çapında "Black Lives Matter" protestoları olmuştu.

Avukat Benjamin Crump, Twitter'da yaptığı paylaşımda Blake'in vurulduğu sırada arabada Blake'in 3 oğlunun da bulunduğunu belirterek "Polisin babalarını vurduğunu gördüler. Onlar, sonsuza dek travma geçirecekler. Memurların bizi koruma görevlerini ihlal etmelerine izin veremeyiz. Çocuklarımız daha iyisini hak ediyor" ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.