AB’den yeni uzay programına 16 milyar euroluk yatırım

banner155

Avrupa Birliği tarafından 2021-2027 dönemini kapsayan uzay programı için 16 milyar euroluk bir kaynağın aktarılması önerildi.

AB’den yeni uzay programına 16 milyar euroluk yatırım
banner170

Avrupa’nın uzayda dünya liderliğini daha da geliştirmesi üzere Avrupa Birliği tarafından 2021-2027 dönemini kapsayan uzay programının başarılı bir şekilde sağlanabilmesi üzere, 16 milyar euroluk bir kaynağın aktarılması önerildi. Bu yatırım sayesinde bütçesini önceki 7 yıllık dönemden yüzde 50 artıracak olan yeni uzay programının, hem diğer devletlerle hem de özel sektörlerle başarılı bir şekilde rekabet eden Avrupa Birliği’ni bu alanda bir dünya lideri olarak güçlendirmesi bekleniyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, yeni bir uzay çağında yaşadığımıza vurgu yapılırken, birçok yeni girişimci ve şirket tarafından sunulan uzay hizmetlerinin patlama yaptığına dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca, AB’nin zaten uzayda küresel bir lider olduğu hatırlatılırken, Avrupa uzay sektörünün, 2017 yılında tahmini olarak 53 ile 62 milyar Euro değerinde olduğu ve 231 binin üzerinde profesyonel alanda istihdam sağladığı ve Avrupa’nın dünyadaki tüm uyduların üçte birini ürettiği bildirildi.

Eurospace’e göre, uzay imalat sanayinin satışları 2016 yılında 8,2 milyar Euroyu buldu buldu.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 17:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gonul guven
Gonul guven - 9 ay Önce

Biz daha yere yatirim yaparken ovunurken millet uzaya. Yatirim yapiyor biz cok gelismisiz evde buzdolabikiz varmis arkadaslar cok komikkkk

SIRADAKİ HABER

banner151