AKP, Berat Albayrak'ı hatırlatan bu Rus Bakan'ı çok sevecek... Ruble Dolar karşısında değer kaybedince bakın ne dedi

Yıl başından bu yana rublenin dolara karşı yüzde 20 değer kaybettiğini hatırlatan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov verdiği cevap ile şaşırttı.

AKP, Berat Albayrak'ı hatırlatan bu Rus Bakan'ı çok sevecek... Ruble Dolar karşısında değer kaybedince bakın ne dedi

Yıl başından bu yana rublenin dolara karşı yüzde 20 değer kaybettiğini hatırlatan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, bunun ithalata aşırı bağımlı olmayan firmalar açısından "harika bir şey" olduğunu söyledi. Manturov'un sözleri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı akıllara getirdi.

Yıl başından bu yana rublenin dolara karşı yüzde 20 değer kaybettiğini hatırlatan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, bunun ithalata aşırı bağımlı olmayan firmalar açısından "harika bir şey" olduğunu söyledi. Bakanın bu değerlendirmesi medyada uzmanlardan ve sosyal medya kullanıcılarından tepki alırken, alay konusu da oldu.

Manturov'un sözleri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı akıllara getirdi. CNN Türk’te Ahmet Hakan, Bakan Albayrak’a, “Dolar artınca, döviz yükselince endişeleniyorum. Endişelenmeli miyim” sorusunu sormuştu. Albayrak da “Dolarla mı maaş alıyorsunuz” karşılığını vererek gülmüştü. Albayrak’ın sözleri tepkilere neden olmuştu.

Türkrus'un aktardığına göre, Bloomberg ajansına bir demeç veren Manturov, bu tür firmaların şu anda "iyi durumda" olduğunu ileri sürdü. Manturov'a göre, rubledeki değer kaybı, diğer firmaları da ithalata bağımlılığı azaltıp iç pazara yönelmeye teşvik edecek.

Rusya'da dolar kuru ocak ayından ekime kadar 62 rubleden 78 rubleye yükseldi. Söz konusu yükselmede petrol fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra ABD ve AB'nin Rusya'ya karşı yeni yaptırım kararları alma olasılığının yarattığı endişenin rol oynadığı düşüncesi hakim.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, şu anda rublede "çift yönlü oynaklığın" olduğunu ve rublenin düşüş döneminin ardından yeniden değer kazanacağını söylemişti.

Değerlendirme kuruluşu Fitch de eylül ayında yayınladığı bir tahminde dolar kurunun 2021-2022 döneminde 69-70 ruble seviyesine gerileyeceği öngörüsünü paylaşmıştı.

YORUM EKLE