Almanya’nın yeni lideri yine bir kadın olabilir!

Almanya‘yı 16 yıldır yöneten Angela Merkel‘in eylüldeki genel seçimden sonra boşaltacağı federal başbakanlık (şansölye) koltuğunun adayları sonunda kesinleşti.

Almanya’nın yeni lideri yine bir kadın olabilir!

Hıristiyan Birlik‘ten Armin Laschet (60), Yeşiller‘den Annalena Baerbock (40) ve SPD’den Olaf Scholz (63).

Kamuoyu yoklamalarına göre son zamanlarda oyları büyük oranda düşüş gösterse de halen en fazla oyu alacak gibi görünen merkez sağ partiler ittifakını (Hıristiyan Birlik) oluşturan partiler CDU (Hıristiyan Demokrat Birlik) ve CSU‘nun (Hıristiyan Sosyal Birlik) ortak federal başbakan adaylığına Laschet getirildi.

Son zamanlarda oyları büyük artış gösteren Yeşillerin adayı da partinin eşgenel başkanlarından Baerbock oldu. Aslında tahminler diğer Eşgenel Başkanı Robert Habeck‘ten yanaydı. Daha deneyimli ve yetkin bir politikacı izlenimi veren Habeck‘in kamuoyu önünde kavga yaşanmadan önceliği kendisinden çok daha genç, deneyimsiz bir partidaşına bırakması Yeşiller‘e yönelik kamuoyu desteğinin daha artmasına yol açtı.
2017‘deki genel seçimlerden sonra sürekli gerileyen SPD‘den Olaf Scholz’un adaylığı zaten geçtiğimiz ağustosta belli olmuştu. Ancak şu anki Merkel hükümetinde Federal Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak yer alan Scholz‘un adaylığı daha çok sembolik nitelikte.

Seçimlere beş ay kaldı. Sosyal demokratların bu sürede toparlanmaları ve sandıktan Scholz‘un başında olabileceği bir koalisyon seçeneğinin çıkma olasılığı çok düşük.

Asıl yarış Laschet ile Baerbock arasında olacak. Son siyasal gelişmelere bakılırsa her ikisinin de seçimden sonra oluşturulacak bir üç ya da dört partili bir koalisyon hükümetinin başında olma şansı var.

Laschet, Yeşiller, liberaller ya da sosyal demokratların yer alacağı koalisyon seçeneklerinden birinin başına önümüzdeki yasama döneminde Federal Almanya Cumhuriyeti‘nin dokuzuncu şansölyesi olabilir.

Baerbock da Hıristiyan demokratlar, liberaller, sosyal demokratlar ve demokratik sosyalistlerin yer alacağı bir koalisyon seçeneğinin başına geçerek, Almanya tarihinin ikinci kadın şansölyesi, daha da önemlisi bu göreve seçilen en genç politikacı olabilir.
Son kamuoyu yoklamalarına göre CDU-CSU‘nun oyları yüzde 21 ile 29 arasında…

Yeşillerin oyları yüzde 21-22 civarındaydı, ancak adayın açıklamasından sonra bu partiye seçmen desteğini yüzde 28 olarak gösteren anket sonuçları da görüldü.

Diğer partilerde durum şöyle: SPD: yüzde 13-18, FDP: yüzde 8-12, Sol Parti: yüzde 7-8,5 ve AfD: yüzde 19-12.

Merkel hükümetini oluşturan partiler CDU, CSU ve SPD, özellikle koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde yaşanan başarısızlıkların, belirsizliklerin ve yolsuzlukların bedelini ödüyor, güç kaybediyorlar. Gerçi son haftalarda ortaya çıkan yolsuzluklarda sosyal demokratların bir dahli yok, hükümetin kaybettiği prestij onları da olumsuz etkiliyor.

Anketler muhalefetteki partilerden Yeşiller ve FDP‘yi sürecin kazananı olarak gösteriyor. Diğer muhalefet partileri aşırı sağcı AfD (Almanya için Alternatif) ve Sol Parti‘nin oylarında ise fazla oynama sözkonusu değil.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344