Amerikalı heyet Kırım’da incelemelere başladı

2014 yılında referandumla Rusya topraklarına katılan Ukrayna ve Rusya arasındaki tartışmalı bölge olan Kırım’da ABD’li bir heyet inceleme başlattı.

banner311
Amerikalı heyet Kırım’da incelemelere başladı

Ukrayna’da çıkan iç savaştan sonra 2014 yılında Kırım’da yapılan referandumla Rusya topraklarına katılan Kırım’da tartışmalar halen sürüyor. Ukrayna ve Rusya arasında Kırım’ın kendilerine ait olduğu yönünde uluslararası politik mücadele gözlenirken, Kırım’da Rusların yerel halka baskı yaptığı haberleri gündemden düşmüyor. Amerikalı 4 yetkili resmi ziyarette bulunduğu Kırım’da iddiaları araştıracak, bölgeleri ziyaret edecek, yerel halkı dinleyecek, Kırım’ın şu anki durumu hakkında tam teşekküllü inceleme yapacak.

9 EYLÜL’DE SONA ERECEK

Ziyaret Simferepol’deki ‘Nadejda’ isimli anaokulundan başladı. Heyet daha sonra Kırım parlamentosu üyeleriyle görüşmeler gerçekleştirecek. Ziyaretin ilk günü müzeleri ve okulları ziyaret eden Amerikalı heyet, bir yetimhane dahil Simferepol ve Yalta’da da incelemelerde bulunacak. Kırım’daki durumu görmek için daha önce de yabancı heyetler ziyarette bulunmuştu. Norveçli bir heyet 17 Ağustos’ta yarımadaya gelmişti. Slovakyalı bir heyet de 1 Ağustos’ta Kırım’ı ziyaret etmişti. Yarımadada Almanya, Fransa ve Çekyalı heyetler de bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 10:44

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.