Ateşkeste çatlak! Ermenistan bozdu Azerbaycan imha etti!

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes konusunda anlaştı. Ateşkes yerel saatle 12.00'da başladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ettiğini ve cephede ateş açtığını duyurdu. Azerbaycan ordusu Ermenistan'ın ateşkesi ihlal eden saldırılarına anında cevap verdi.

Ateşkeste çatlak! Ermenistan bozdu Azerbaycan imha etti!

Dünya Moskova'dan gelen bu görüntülere kilitlenmiş durumda. Azerbaycan ile Ermenistan, Dağlık Karabağ'da insani amaçla cenazelerin ve esirlerin değişimi için anlaştı! Ve ateşkes başladı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ateşkesin ne kadar süre ile devam edeceği ise açıklanmadı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığ'ından ateşkes ilanından sonra yapılan açıklamada ise Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ettiği ve Ağdam ve Terter illerine Ermenistan ordusunca ateş açıldığı bildirildi.

Azerbaycan ordusunun, ateşkesi ihlal eden Ermenistan ordusunun zırhlı araçlarını imha ettiği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının paylaştığı görüntülerde, zırhlı araçların nokta atışıyla tek tek imha edildiği görülüyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, bugün yerel saatle 12.00'da ateşkes ilan edilmesi yönündeki mutabakata rağmen Ermenistan ordusunun cephenin Ağdere-Terter ve Fuzuli-Cebrail yönlerinde saldırı girişiminde bulunduğu ve ateşkesi 'bariz' bir biçimde ihlal ettiği bildirildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN FLAŞ AÇIKLAMA GELDİ

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "27 Eylül 2020 tarihinde başlayan silahlı çatışmalarda Azerbaycan yaklaşık 30 yıldır işgal altında olan topraklarını kendi imkanları ve özgüveniyle geri alabileceğini Ermenistan ve tüm dünyaya göstermiştir. Bu süreçte, tüm dünyadan insani saiklerle ateşkes talepleri gelmiştir. Azerbaycan da son kez Ermenistan'a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için bir fırsat vermiştir." ifadesi kullanıldı. Bakanlık "İnsani gerekçelerle esirlerin ve cenazelerin değişimi amacıyla ilan edildiği belirtilen ateşkes önemli bir ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyecektir. Türkiye başından beri ancak Azerbaycan'ın evet diyeceği çözümleri destekleyeceğini vurgulamıştır. Bu anlayışla sahada ve masada Can Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edecektir." denildi.

Ermenistan'ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetiyle, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un arabuluculuğunda Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan Moskova'da yapılan istişare toplantısında bir araya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığında 10 saatten fazla süren toplantı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ortak açıklamayı tek başına okudu.

Lavrov, "10 Ekim 2020'de (bugün) insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesinin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi." dedi.

Ateşkes rejiminin parametreleri üzerinde ayrıca çalışılacağını kaydeden Lavrov konuşmasına şu sözlerle devam etti:

Azerbaycan ve Ermenistan'ın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğuyla meselenin çözümü prensipleri temelinde, erken barışçıl bir çözüme ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlayacağını bildirdi.

Ayrıca Lavrov, tarafların müzakere süreci formatının değişmediğini teyit ettiğini aktardı.

YORUM EKLE