Bağdat, Kerkük Valisi’ni görevden aldı

Irak Başbakanı İbadi, Kürt yönetiminin bağımsızlık referandumuna katılma kararı alan Kerkük Valisi'nin koltuğundan azledilmesini istedi.

banner311
Bağdat, Kerkük Valisi’ni görevden aldı

Irak Başbakanı İbadi, parlamentoya Türkmen kenti Kerkük'ün peşmergenin sözde bağımsızlık referandumuna dahil edilmesine ön ayak olan Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in görevden alınması için başvuruda bulundu.

Irak Parlemento Başkanı Selim El-Cuburi Başbakan Hayder İbadi tarafından Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in görevden alınması için sunulan talebin teslim aldığını bildirdi.

Irak Parlementosu, bugün gerçekleştirdiği oturumda Irak Başbakanı Hayder İbadi tarafından sunulan taleb üzerine Kerkük Valisi Necmettin Ömer Kerim’i oybirliğiyle görevden aldı.

KENTTE SÖZDE KÜRDİSTAN BAYRAĞI ASTIRMA KARARI ALDIRMIŞTI

Kerkük Valisi Kerim, vilayet meclisindeki Kürt üyeleri toplayarak, kentin resmi kurum ve kuruluşlarında sözde Kürdistan bayrağını astırma kararı aldırmıştı. Kerim'in öncülüğündeki tek taraflı karar Bağdat merkezi yönetiminin tepkisini çekmişti. 

Vali, bunun ardından peşmerge referandumuna Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin de dahil edilmesi için meclisten karar çıkarmıştı. 

Vali'nin söz konusu referandum oylaması sırasında Kürt kökenli Meclis Başkanına dönerek, kentteki Türkmen ve Araplar'ı işaretle, "Daha sonra hepsini kovacağız" sözleri basına yansımıştı. 

Kerim, ayrıca terör örgütü PKK'ya bağlı 200 silahlı kişiyi Kerkük'teki askeri üsse yerleştirmekle de suçlanıyordu.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 15:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.