Biden’dan çok konuşulacak ABD'nin mülteci politikası

ABD'nin seçilmiş devlet başkanı Joe Biden, ülkeye kabul edilecek mülteci sayısını arttırmayı planlıyor. Biden, Cizvit Mülteci Servisi adlı yardım kuruluşunun 40. yıldönümünde yaptığı açıklamada; ülkenin alacağı mülteci sayısının yıllık 125 bine yükseltilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

banner311
Biden’dan çok konuşulacak ABD'nin mülteci politikası

DW'nin haberine göre; Biden, Cizvit Mülteci Servisi (JRS) adlı yardım kuruluşunun 40. yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, ABD'nin alacağı mülteci sayısını yıllık 125 bine yükseltmeyi planladığını söyledi.

Biden açıklamasında, "Biden-Harris yönetimi Amerika'nın zayıfların korunması ve sığınmacıların haklarının savunulması için tarihi rolünü her yerde yeniden inşa edecek" ifadesini kullandı.

ABD'de sığınmacı ve mültecilere yardım konusunda başı dini kuruluşlar çekiyor. Ülkede sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan dokuz kuruluştan altısı kiliselere bağlı.

ABD Başkanı Donald Trump görev süresi içinde ülkeye alınan mültecilerin sayısını azaltmış ve son olarak ülkeye alınacak mülteci sayısını yıllık yalnızca 15 binle sınırlandırmak istediğini açıklamıştı. Eski Başkan Barack Obama döneminde ise bu sayı yılda 110 bindi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.