Çavuşoğlu "ABD artık YPG’ye silah vermeyecek"

banner155

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye artık silah vermeyeceğini açıkladı.

Çavuşoğlu "ABD artık YPG’ye silah vermeyecek"
banner170

ABD Başkanı Donald Trump’ın twitter duyurduğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı ofisi iki lider arasında Suriye, Soçi zirvesi ve ikili ilişkiler konusunda fikir alışverişi olduğunu belirtti.

GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

ABD Başkanı Trump kısa süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğine yönelik tweet atmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasında beklenen telefon görüşmesinin gerçekleştiği açıklandı.

SOÇİ ZİRVESİ VE SURİYE KRİZİ KONUŞULDU

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Söz konusu görüşmede ikili ilişkiler, Soçi zirvesi, Suriye krizi ve bölgesel sorunlar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, telefonda görüştü. Ankara'dan yapılan ilk açıklamada, liderlerin Soçi zirvesi ve Suriye krizini ele aldığı duyuruldu. Liderler ayrıca ikili ilişkiler ve bölgesel sorunları da konuştu.

Erdoğan sosyal medya hesabından görüşme anına dair fotoğraf paylaştı. Görüşmede masanın etrafında Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın da yer aldığı görüldü.

YPG'YE SİLAH VERİLMEYECEK SÖZÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Bizim Amerika'yla ilişkilerimizi olmusuz anlamda en çok etkileyen mesele ise ABD'nin YPG'ye vermiş olduğu silahlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu rahatsızlığını sayın Trump'a iletmiştir. Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdiğini bundan sonra YPG'ye tsilah verilmeyeceğini, bu saçmalığın biteceğini söyledi" dedi.

TRUMP TWITTER’DAN DUYURMUŞTU

Twitter mesajıyla telefon konuşmasını duyuran Trump, Türkiye lideri Erdoğan'la Ortadoğu'yu barışını ele alacaklarını söylemişti.

Trump, "Ortadoğu'da başıma kalan bu kargaşayı çözmek üzere (ABD saatiyle) bu sabah Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşeceğim. Bu işi çözeceğim ama en başında hayatlar ve dolarlar (6 trilyon) kaybetmemiz hataydı" diye yazmıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 18:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
nihat
nihat - 1 yıl Önce

vereceği kadar silah verdi zaten.bundan sonra vermese ne olur.

Vatansever
Vatansever - 1 yıl Önce

Reis Allah askina ( Çavuşoğlu "ABD artık YPGye silah vermeyecek") buna sen inaniyormusun ben inanmiyorum. :) Dogru ABD artik silah vermiyecek ne yapacak bu kadar silah verdigim TC. nin dogu sinirlarina artik saldirin diyecek bu kadar basit. Gelsinler evelAllah bizim mehmetcikte hazir bekliyor onlari zaten :)

SIRADAKİ HABER

banner151