Cengiz Aytmatov'un eşinden acı haber!

Cengiz Aytmatov'un eşi Kovid-19 yüzünden hayatını kaybetti.

Cengiz Aytmatov'un eşinden acı haber!

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un 79 yaşındaki eşi Maria Aytmatova tedavi gördüğü hastanede Kovid-19 nedeniyle bugün Bişkek’te vefat etti.

79 yaşında hayata gözlerini yuman Maria Aytmatova, Cengiz Aytmatov’un ikinci eşiydi. Cengiz Aytmatov, ilk eşi Kerez Şamşıbayeva’dan 1980’de boşandıktan sonra Maria Aytmatova ile evlenmişti. Yazarın vefatına kadar beraber olan çiftten bir oğul ve bir kız dünyaya geldi. Aytmatova'nın gelini Sabira Aytmatova, sosyal medya hesabından yoğun bakımda olan Maria Aytmatova'nın Bişkek'teki Klinik Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi'nde vefat ettiği haberini duyurarak, "Annem nazik ve bilge bir kadındı. Ailemiz için telafisi mümkün olmayan bir kayıp." ifadesini kullandı.

'HEPİMİZ İÇİN BÜYÜK KAYIP'

Öte yandan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov yayımladığı mesajında, Maria Aytmatova'nın ölümünden duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, şunları kaydetti: "Bu sadece ailesi ve arkadaşları için değil, hepimiz için büyük bir kayıp. Aytmatov ailesinin tüm akraba ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Maria Aytmatova, dünya çapında Kırgızistan'ı yücelten büyük yazarın hayatında sevgi dolu bir eş ve güvenilir bir arkadaş olmanın yanı sıra şefkatli bir anne, sadık bir eş olarak sonsuza dek hafızamızda kalacaktır."

CENGİZ AYTMATOV 2008'DE HAYATA VEDA ETTİ

Eserleri 157 dile çevrilen Cengiz Aytmatov, Mayıs 2008'de bir Rus televizyon kanalının belgesel çekimleri için gittiği Tataristan'ın başkenti Kazan'da rahatsızlanmış, tedavi için götürüldüğü Almanya'da 10 Haziran 2008'de vefat etmişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali ihsan sağlam
ali ihsan sağlam - 8 ay Önce

Allah rahmet eylesin. Cefakar hanımefendi.