Cezaevleri isyanı sonrası ölü sayısı 75’e yükseldi

Güney Amerika ülkesi Ekvator’da dün sabah saatlerinde cezaevleri isyanlarında, hayatını kaybedenlerin sayısının 75’e yükseldiği belirtti.

Cezaevleri isyanı sonrası ölü sayısı 75’e yükseldi

Ekvator’da Guayaquil, Cuenca ve Latacunga kentlerindeki hapishanelerde dün sabah saatlerinde eş zamanlı olarak ceza evleri isyanları başlamıştı. İlk olarak 50 kişinin hayatını kaybettiği isyanlarında ölü sayısının 75’e yükseldiği aktarıldı.

Ekvador basınına konuşan yetkililer, cezaevlerinde çıkan isyanın çeteler arasındaki liderlik mücadelesinden kaynaklandığını ve dün sabah saatlerinde 3 ayrı şehirde aynı anda başladığını açıkladı.

Amerikan basınındaki haberlere göre yetkililer, Guayaquil, Cuenca ve Latacunga kentlerindeki hapishanelerde dün sabah saatlerinde eş zamanlı başlayan ve çeteler arasındaki liderlik mücadelesinden kaynaklanan isyanlara polisin müdahalesi sonucu yaşamını yitiren mahkumların sayısının en az 75'e ulaştığını belirtti.

Bu arada, Devlet Başkanı Lenin Moreno da ulusal cezaevi sisteminde acil durum ilan etti ve güvenliğin artırılması talimatını verdi.

Moreno, Ekvador Savunma Bakanlığına verdiği talimatta da cezaevlerinin çevresinde sıkı bir silah, cephane ve patlayıcı denetimi yapılmasını istedi.

'GÜVENLİK KONTROLÜ SAĞLANDI'

Yetkililer, cezaevlerine gönderilen 800 takviye güvenlik gücünün de desteğiyle kontrolün sağlandığını ifade etti.

Cezaevleri üst düzey yetkilisi Edmundo Moncayo, isyanların, polisin silah araması yaptığı sırada başladığını söyledi.

Moncayo, olaylarda bazı cezaevi personelinin yaralandığını ancak bunlardan hayatını kaybeden olmadığını belirtti. Sosyal medyada yer alan görüntülerde, bazı mahkumların başlarının kesildiği iddia edildi.

'HAPİSHANELERDE EŞ ZAMANLI ŞİDDET EYLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ'

Devlet Başkanı Moreno, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Ülkenin çeşitli hapishanelerinde suç örgütleri, eş zamanlı olarak şiddet eylemleri gerçekleştirdi. Güvenlik güçleri, Guayaquil, Cuenca ve Latacunga hapishanelerinde güvenliği yeniden sağlamak için kontrollü şekilde harekete geçti" ifadelerini kullanmıştı.

Yaklaşık 38 bin kişinin bulunduğu Ekvador cezaevlerinde, çeteler arasında çıkan olaylar zaman zaman isyanla sonuçlanabiliyor. Ülkedeki bazı cezaevlerinde Aralık 2020'de çıkan isyanlarda 11 kişi hayatını kaybetmişti.

YORUM EKLE