Çin füzelerine Amerikan engeli!

ABD Temsilciler Meclisi, Pentagon’a ayrılan fonların Çin füzelerine entegrede kullanılmasını yasakladı. Böylece AKP hükümetinin Çin’den almak istediği füzeler çıkmaza girdi

Çin füzelerine Amerikan engeli!

ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi kanadından geçen 2014 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nda, Savunma Bakanlığı’na tahsis edilen hiçbir fonun, Çin’in füze savunma sistemlerinin ABD’nin füze savunma sistemlerine entegresinde kullanılamayacağı ve buna mecbur bırakılamayacağı belirtildi. Kongre’nin Temsilciler Meclisi kanadı, 2014 Ulusal Savunma Yasası’nı onayladı. Tasarı genel kurulda 69’a karşı 350 oyla geçti. Onaylanmak üzere Senato kanadına gönderilen tasarı, 2014 yılında toplam 663 milyar dolarlık savunma harcaması öngörüyor. Bu kapsamda ulusal savunma için 552 milyar dolar, Afganistan dahil dış askeri operasyonlar için de 80 milyar dolarlık bütçe ayrılıyor. Tasarı ayrıca, Guantanamo’daki mahkumların transferi konusunda bazı kolaylıklar getiriyor. Tasarının en dikkat çekici maddesi, Çin ile ABD füze savunma sistemlerinin entegrasyonuna fon ayrılmasının yasaklanması oldu. Yasa tasarısının belirli füze savunma sistemlerinin entegrasyonu için fon imkanının yasaklanması başlığı altında, Çin’in füze savunma sistemlerinin ABD’nin veya NATO’nun füze savunma sistemlerine entegre edilmemesi gerektiği belirtildi. Tasarıda, Savunma Bakanlığına, yasa tarafından tahsis edilen veya başka bir şekilde uygun hale getirilen hiçbir fonun, Çin’in füze savunma sistemlerinin ABD’nin füze savunma sistemlerine entegresinde kullanılamayacağı ve buna mecbur bırakılamayacağı kaydediliyor.
 

Endişe nedeni
AKP hükümeti, hava savunma programı için 27 Eylül’de Çin üretimi HQ-9 füzelerini seçti. 3,44 milyar dolar teklifte bulunan Çinli şirketin bu anlaşma için seçilmesi NATO ve ABD içinde yüksek düzeyde kaygıya sebep oldu. Bu endişenin nedeni, girişimin Çinli teknisyenlere NATO sistemlerine erişim imkânı sağlaması.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2013, 13:23
YORUM EKLE