Çin: 'Koronavirüs Semptomu göstermeyen 1541 var'

Koronavirüs'ün en çok korkutan yanı, hastalık belirtisi göstermediği halde semptomları olmasa bilevirüsü taşıyan kişilerin bulunuyor olması. "Asemptomik" olarak adlandırdığı bu kişilerin sayısı yapılan tespitlerle Çin tarafından resmi olarak ilk kez açıklandı.

banner311
Çin: 'Koronavirüs Semptomu  göstermeyen 1541 var'

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, bu durumdaki 1541 kişinin tıbbi gözetim altında tutulduğu bildirildi.

Koronavirüs'ün çıktığı günden bu yana tüm dünya teyakkuz halinde virüse karşı adeta bir savaş veriyor. Hastalıktan korunmak için karantina çalışmaları hızla devam ederken, diğer taraftan da testler ile hasta sayısı tespit edilmeye çalışılıyor. 

Çin, yeni tip Corona Virüsü (Kovid-19) taşıdığı halde hastalık belirtisi göstermeyen "asemptomatik" olarak adlandırılan vakaların sayısını ilk kez duyurdu. Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, bu durumdaki 1541 kişinin tıbbi gözetim altında tutulduğu bildirildi.

SEMPTOM GÖSTERMİYORLAR

Asemptomik vaka olarak adlandırılan bu hastaların en temel özelliği, hastalığın en temel belirtileri arasında yer alan öksürük, ateş, akciğer iltihaplanması ve solunum yetmezliği belrtilerini göstermiyor oluşu. Dünya genelinde de oldukça yaygın olan bu gruba yönelik de çalışmalara başlayan Çin, asemptomik hasta sayılarını ilk kez açıkladı.

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, bu durumdaki 1541 kişinin tıbbi gözetim altında tutulduğu bildirildi.

ASEMPTOMİK VAKALARLA MÜCADELE

Kovid-19 tespit edilen bireyler, hastalık belirtisi göstermeseler de "taşıyıcı" olarak virüsü bulaştırabiliyor ya da virüsün kuluçka süresi içinde hastalık belirtisi göstermeye başlayabiliyor. Bu noktada asempotmik vakalar ile de mücadele kararı alan çin yönetimi testleri yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Pekin yönetimi, yurt içinde büyük ölçüde kontrol altına alınmış görünen salgının yeniden ivme kazanmasını önlemek üzere, "asemptomatik" vakaların tespiti için testlerin yaygınlaştırılmasına ve kontrol tedbirleri uygulamasına karar verdi.

TESADÜFİ ÖRNEKLEM

Öte yandan hastalık belirtisi göstermeyen vakaların tespiti için salgın bölgesinde tesadüfi örneklem yöntemiyle testler yapılması ve olası salgın kaynaklarının araştırılması gerektiği belirtildi. Ayrıca hastalık belirtisi göstermediği halde virüs tespit edilen "taşıyıcı" kişilerin de Kovid-19 hastaları gibi karantinaya alınmaları ve müşahede altında tutulmaları istendi.

ÇİN'İN 24 SAATLİK BİLANÇOSU: 36 VAKA

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu verilerine göre, ülkede son 24 saatte 36 yeni vakaya rastladı. Bunların tamamının yurt dışından gelen ve hastalığı orada kapmış kişiler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte yalnızca 7 kişinin hayatını kaybettiği ülkede şu ana dek toplam 81 bin 518 vaka görülürken, 3 bin 312 can kaybı yaşandı. Öte yandan salgın hastalığın bulaştığı kişilerle yakın temasta olan 706 bin 17 kişinin tespit edildiği, bunlardan 19 bin 853'ünün müşahede altında olduğu belirtildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.