Davutoğlu Esad'la 7 saatlik görüşmeyi anlattı!

Dünya Ekonomik Forumun'da konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu dış politika ağırlıklı bir değerlendirme yaptı...

Davutoğlu Esad'la 7 saatlik görüşmeyi anlattı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında düzenlenen İstanbul Programı'nda yaptığı konuşmada, "Dünyada her millet, her dinden insan nasıl demokrasiyle idare edilebilme kapasitesine sahipse çok köklü siyasal kültüre sahip İslam toplumları da demokrasiyi hem yaşatırlar, hem geliştirirler. İslam dünyası, IŞİD ile anılamaz, İslam da IŞİD veya benzer yapılarla anılamaz" dedi. Davutoğlu, "Bize geçmişte demokrasi dersi vermeye kalkanlar, Ortadoğu'da demokrasiyi ve demokratik güçleri terk ettiler ama biz terk etmeyeceğiz" diye konuştu.

"YENİ BİR VİZYON"

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin yeni vize politikasına ilişkin, "İnsanımız ne kadar çok hareket ederse, girişimcimiz ne kadar çok ülkeye rahatlıkla gidebilirse ekonomimiz o kadar katma değer üretir' diye düşündük ve yeni bir vize politikası geliştirdik. Ben Dışişleri Bakanı olduğumda 42 ülkeyle vize muafiyeti vardı, bıraktığımda 72 ülke" dedi.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları:

"ESKİ  CUMHURBAŞKANI HUZUR İÇİNDE YAŞIYORSA..."

2011’de 7 saat Beşar Esad’la görüştüm. O sırada “ya biz ne olacağız” şeklinde bir soruya muhatap oldum. Beşar Esad’a “eğer bir ülkede eski cumhurbaşkanları eski başbakanlar huzur içinde yaşayabiliyorsa o ülkede demokrasi vardır. Eğer eski cumhurbaşkanları, başbakanlar ya hapiste ya mezarda ya da yurt dışındaysa o ülkede demokrasi yoktur” dedim.

Biz aylarca sabırla Beşar Esad’ı ikna etmeye çalıştık. Bütün Sünni camia Esad’a cephe almışken biz onu destekledik.

İSLAM IŞİD'LD ANILAMAZ

İslam dünyası IŞİD’le anılamaz. IŞİD de İslam’la anılamaz.

2011 yılında Arap baharı başladığında insanlar sokağa çıktı ve aynı Avrupalılar aynı bizler gibi özgürlüğü tatmak istedi.

Ve bunun karşısında rejimler dayanamadı.

"FACEBOOK, TWITTER İCAT OLUNCA DAYANAMADI"

1988’de ben doktoramı yazarken Mübarek iktidardaydı. Bilgisayar, internet icat oldu Mübarek iktidardaydı. Facebook, twitter icat olunca dayanamadı.


Nesiller değişiyor ve gençler aynı liderleri görüyor. Hesap vermeyen liderleri. 2012 ümit yılıydı.

O günden bugüne Türkiye olarak aynı yerde durduk. Herkes pozisyon değiştirirken, bizi reel politik çağırırken biz demokrasinin ve Ortadoğu halklarının yanında durduk.
Çünkü demokrasinin değerini en iyi biliriz. Darbelerle büyümüş bir nesiliz.

Meydan okuma küreselse hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. Artık yeter. Suriye krizinin Irak krizinin bedelini Türkiye’ye ödetmek doğru değil.

Türkiye kendi alın teriyle Suriyeli sığınmacılara 3,5 milyar dolar harcadı. Analarının ak sütü gibi helal olsun.

Bir gün, Avrupa’daki uzun savaşlardan sonra olduğu gibi Ortadoğu halkları da bu sınırları saygı duymakla beraber geçişken kılacaklar.

Avrupa’da ekonomik krizin sıkıntıları yaşanırken, Türkiye kendi istikrar adasını korumaya çalışıyor.

Bir Avrupalı Bakan “IŞİD’e karşı savaşmak için Suriye rejimi ile işbirliği yapalım” teklifi yaptı.

ESAD'LA İŞBİRLİĞİ IŞİD'E YARAR

IŞİD’le mücadele için Suriye ile işbirliği yapılırsa IŞİD’in militan sayısı artar.

Halkımız bizden memnunsa meşruiyetimizin tartışılmasına izin vermeyiz.

Avrupa bizim kaderimizdir. Ancak Avrupa’nın da bunu görmesi lazım.

Biz gümrük birliğinin paçasıysak Avrupa’nın serbest ticaret anlaşmalarını tek taraflı olarak yapmasına bir son vermesi lazım. Tamam belki siyasi olarak bir parçası değiliz ama ekonomik olarak parçasıyız.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER