Deniz suyundan tatlı su elde eden ülkeler

Bazı ülkeler, barajlar ve nehirlerin yetersiz kalması sonucu deniz suyunu arıtarak içme suyu haline getiriyor. Bu ülkeler hangileri?

banner311
Deniz suyundan tatlı su elde eden ülkeler

Deniz suyundan içme suyu elde etmenin en sık kullanılan yöntemi ters ozmos olarak karşımıza çıkıyor. Bu düzenek bir çözeltideki çözücünün zar üzerinden çözücüyü geçirmesi çözüneni geçirmemesi şeklinde faaliyet gösteriyor. Bu olay bilimsel anlamda ise şöyle açıklanıyor: 

Düşük konsantrasyonlu bir bölgeden daha yüksek konsantrasyonlu bölgeye doğru difüzyon oluşturmasıdır. Çözeltinin konsantrasyonu yükseldikçe çözücünün konsantrasyonu o derece düşüyor. Çözücü moleküller düşük konsantrasyon bölgesinden yüksek konsantrasyon bölgesine doğru sızarlar. Böylece yüksek ve düşük bölge konsantrasyonları eşitleniyor. Düşük konsantrasyonlu bölgede basınç artırıldığında kısaca difüzyon yönüne ters basınç uygulandığında çözücünün difüzyon hızında azalma görülüyor. Difüzyon hızını tamamen durdurmak için gerekli basınç ise osmoz basıncı adı altında adlandırılıyor. Genel olarak ters ozmos şöyle açıklanabilir: Bir filtreden çözücünün geçirilip çözülenin tutulduğu bir pompalama işlemidir. Filtrenin yüksek basınçlı tarafında kalan tuzlu su diğer basıncın düşük olduğu taraftaki tuzsuz suya dönüştürülüyor. Bu yöntemle deniz suyundan içme suyu elde etmek yaygın olarak kullanılıyor.

Hangi ülkeler?

İspanya

Kaliforniya

Arap emirlikleri

Japonya

Kıbrıs

İsrail

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2020, 19:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.