Dünya'yı en çok hangi ülkeler kirletiyor?

Dünya'yı en çok hangi ülkeler kirletiyor? 1850 yılından bu yana ülkelere göre karbondioksit salımı… Detaylar haberimizde…

Dünya'yı en çok hangi ülkeler kirletiyor?

Sera gazı emisyonları içinde en büyük paya sahip karbondioksit salımı, daha çok fosil yakıtlar vasıtasıyla atmosfere yayılıyor. Karbondioksit salımını sınırlandırma çalışmaları, bugünlerde COP26 Zirvesi'nde tartışıldığı gibi, dünya gündeminin en önemli sorunları arasında yer alıyor.

Küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sınırlandırılabilmesi için ülkelerin emisyonlarını 2030’a kadar yarıya indirmeleri gerekiyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan "İklim Değişikliği 2021: Fiziksel Bilim Temeli" çalışmasına göre küresel ısınma, insan faaliyetlerinin etkisiyle son 2 bin yılda görülmemiş bir oranda arttı.

Atmosferdeki karbon emisyonu yoğunluğu 2019’da 2 milyon yıl içinde en yüksek seviyesine ulaştı.

Önemli sera gazları olan metan ve azot oksit gazlarının konsantrasyonları 2019’da 800 bin yıldaki en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

İklim değişikliği üzerine araştırmalar yürüten Carbon Brief sitesine göre Amerika Birleşik Devletleri 1850 yılından bu yana atmosfere 509 milyar ton karbondioksit salımı yaptı. Bu küresel karbondioksit oranının yüzde 20'sine denk geliyor.

ABD'den sonra Çin yüzde 11 ile dünyayı en fazla kirleten ikinci ülke. Bunun yüzde 7 ile Rusya, yüzde 5 ile Brezilya, yüzde 4 ile Endonezya izliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sonra suçu ineklere atarla utanmadan
sonra suçu ineklere atarla utanmadan - 2 hafta Önce

şimdide ineklere sarmışlar ya doğada hiç bir canlı insan gibi vahşi şekilde kaynakları hoyratça tüketmez kaynakları azami verimlilikte kullanır.kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser misali bu ineklere ondan öcü gibi gösteriyorlar inekleri olmasın yapay et satalım diyorlar.


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344